Nyhedsoverblik

data_usage
chevron_left
chevron_right
07:50 15.01.2026 Ritzau

Nu skal Højesteret bedømme jokes om jøder og sorte

På bagsædet i bussen eller på værtshuset kan folk sige nedsættende ord om jøder og sorte mennesker, uden at der vanker straf.

Men hvad så, når ordene spredes offentligt for at tjene penge eller er meget grove og forhånende og for eksempel henviser til gaskamre, slaveri og andet?

Svaret kommer snart. En straffesag om 50 vittigheder på to hjemmesider er nu gjort klar til den endelige afgørelse i retssystemet.

Torsdag hører fem dommere i Højesteret, med retspræsident Jens Peter Christensen i spidsen, argumenter for og imod, at manden bag hjemmesiderne har overtrådt straffeloven.

Både byretten i Holstebro og derefter Vestre Landsret i Viborg har sagt, at den nu 30-årige mand, der er multimediedesigner, nedværdigede og forhånede både jøder og sorte mennesker.

Men manden har fået lov til at anke til Højesteret, hvor han vil frifindes.

Blandt andre har komikeren Brian Mørk udtrykt bekymring for, om komikere nu kan straffes for deres arbejde.

Men der har juraprofessor Sten Schaumburg-Müller fra Syddansk Universitet forsøgt at berolige komikere og andre.

”Man skal bare holde loven, herunder den lovbestemmelse, som de sidste 50 år har gjort offentlige, groft forhånende udtalelser om bestemte grupper strafbare,” har han skrevet i Altinget.

SENESTE NYT

Flere nyheder