Bekymring

Medarbejdere på Avisen Danmark frygter lukning

Fremtiden synes uvis for Avisen Danmark, og det påvirker medarbejderne, lyder det fra tillidsrepræsentant

Det er svært for JFM-koncernen at tjene penge og skabe digital værdi ud af koncernens dagblad Avisen Danmark, som udkommer på print og digital.

Sådan har meldingen lydt fra JFM-topchef Jesper Rosener ad flere omgange, og det har fået medarbejderne til at frygte, at avisen bliver lukket.

Det siger tillidsrepræsentant Mogens Kruse til MediaWatch og uddyber over for Journalisten:

”Vi står med en følelse af, at vi ikke ved, om vi er købt eller solgt,” siger han.

Opkøb skaber ny situation

Ordet på gangene i flere mediehuse går på, at der lige nu er forhandlinger på kryds og tværs i det danske medielandskab om de såkaldte ”konsolideringer” eller potentielle samarbejder.

Det gælder også mellem mediehuse, som for få år siden virkede som usandsynlige samarbejdspartnere.

Den ild er især antændt efter norske Amedias opkøb i Berlingske Media, hvor det siden er kommet frem, at JFM også var interesseret i at købe sig ind.

Men hvordan og hvorledes alle de forhandlinger udmønter sig, står stadig hen i det uvisse. Og dermed også fremtiden for medier som eksempelvis Avisen Danmark.

Tjekker jobannoncer

Og ifølge Mogens Kruse påvirker det i den grad stemningen på redaktionen, hvor man fra JFM’s topledelse har gjort det klart, at man ikke er kommet i mål med den digitale strategi.

”Min fornemmelse er, at folk bruger mere tid på at kigge på jobannoncer. Det er en god arbejdsplads, så det er ikke, fordi folk ikke er glade for at være her. Men det er klart, at man ikke tør løbe den risiko, at biksen pludselig lukker, og man ikke er kommet i gang med en plan b,” siger han.

Ansvarshavende chefredaktør og JFM-direktionsmedlem Peter Orry har over for MediaWatch afvist at kommentere historien:

”Jeg kommenterer ikke på forhold, som der er talt om på medarbejdermøder, hvor der ikke er truffet beslutninger om noget som helst. Det er spekulation, så det vil jeg tillade mig at sige, det har jeg ikke nogen kommentarer til,” siger han til MediaWatch.

Over for Journalisten gentager Peter Orry, at han ikke har nogen kommentarer til de bekymringer, der rejses af medarbejderstaben.

0 Kommentarer