Lokaljournalistik

Lokale medier ser kommunalreportere på TV 2-regionerne som en trussel

De lokale dagblade mener, at kommunale reportere på TV 2-regionerne truer deres forretningsmodel. Men vi bliver målt på at lave kommunale historier, lyder det fra direktør for TV 2-region.

Det er ikke en del af TV 2-regionernes opgave at lave lokale, skrevne nyheder i det omfang, som de gør nu.

For eksempel er det et skridt i den forkerte retning, at tvSyd har udpeget 14 reportere, der har ansvaret for at overvåge en bestemt kommune hver.

Det mener JFM-seniorredaktør Peter Orry, som udtaler sig på vegne af de private lokale dagblades forening, FFP.

”TV 2-regionerne er sat i verden for at lave journalistik af regional interesse. Men nu kan jeg se, at der er kommet såkaldte kommunekorrespondenter på TV 2-regionerne, hvor journalister dækker bestemte kommuner på et helt lokalt niveau. Det er en trussel mod vores forretningsmodel,” lyder det fra Peter Orry.

De private medier bliver ramt

Jo mere lokal TV 2-regionernes journalistik bliver, jo mere går det ud over de lokale dagblades økonomi, mener Peter Orry.

”Hvis TV 2-regionerne bevæger sig endnu mere ind på det lokale marked for skrevne nyheder, vil det gå ud over de private medier, som skal tage betaling for journalistikken for at kunne eksistere,” siger Peter Orry.

Direktør på tvSyd Betina Bendix vil ikke gå ind i diskussionen om, at private lokale dagblade mener, at deres forretningsmodel bliver undermineret af flere lokale, skrevne historier fra TV 2-regionerne.

Men hun stiller sig uforstående over for Peter Orry og de lokale dagblades definition på TV 2-regionernes opgave:

”Det er en ny og kreativ fortolkning af vores vilkår. Bare fordi det hedder TV 2-regionerne, skal vi jo ikke kun dække regionerne. Vores opgave er at dække Syd- og Sønderjylland på den måde, som vi nu engang finder bedst,” siger Betina Bendix.

Vi bliver målt

Hun forklarer, at tvSyd i sin public service-redegørelserne til Radio- og tv-nævnet skal opgøre, hvor mange indslag og artikler der er lavet fra de enkelte kommuner.

”Det er simpelthen noget, vi bliver målt på,” siger Betina Bendix.

Om etableringen af kommunereporterne siger hun, at tvSyd som mediehus kan vælge at give reporterne stofområder, eller man kan vælge at dele det op geografisk.

”Vi har valgt det sidste, fordi vi havde et kommunalvalg, hvor reporterne var glade for at have en bestemt kommune at overvåge,” fortæller Betina Bendix.

”Hvis man bor i Vejen Kommune med 57.000 borgere, vil man gerne vide, hvor meget man kan forvente af tvSyd. Og det kan jeg godt forstå. De er jo også med til at betale for os. Men det er selvfølgelig ikke det eneste nyhedskriterium, vi bruger, når vi udvælger historier.”

Direkte konkurrenter

Kampen om, hvor stregerne skal trækkes mellem public service-medier og private medier, har stået på i årevis.

I efteråret 2025 lød det for eksempel fra Ole Sloth, direktør på Lollands-Falsters Folketidende, at de offentligt finansierede TV 2-regioner er gået fra at være tv-stationer med et tydeligt regionalt mandat til at blive direkte konkurrenter til de private medier.

”Det er blevet et kapløb mod de samme brugere, på samme tid og samme sted. Hvor grænserne er udviskede, og de digitale arbejdsgange er ens: Publicering i realtid, jagt på sidevisninger og videoafspilninger, lokale mikrohistorier og kampagnelogik,” forklarede han til MediaWatch.

Omvendt har forskere fra Center for Nyhedsforskning på RUC peget på, at der ikke findes belæg for at sige, at public service-medier fører til mindre betalingsvillighed af private medier. For eksempel viser tal fra Danmark, at borgere, der betaler for private nyheder, i højere grad også benytter sig af DR’s nyhedstilbud, end ikke-betalende borgere gør.

0 Kommentarer