Sebastian Bjerril
Katrine Rosenbæk fra Fagbladet 3F vinder årets udgave af O-prisen, som gives til et bemærkelsesværdigt journalistisk eller kommunikationsmæssigt arbejde fra et medlem af Organisationsgruppen i Dansk Journalistforbund – Medier & Kommunikation.
Hun vinder det for sin afdækning af, hvordan tusinder af udlændinge via studieordninger kommer til Danmark under påskud af at skulle studere.
I stedet ender udlændingene, som er fra Nepal og Bangladesh, med at arbejde under meget dårlige forhold i sårbare brancher på det danske arbejdsmarked.
I februar sidste år kunne Fagbladet 3F fortælle, at antallet af nepalesere på det danske arbejdsmarked på fire år var mere end fordoblet til over 7.000. I dag er der 9747.
Juryens kalder det ”en vigtig historie, der har alle elementer til at være en O-pris vinder”.