Journalist Frederik Tillitz og fotograferne Ólafur Steinar Gestsson og Anders Rye Skjoldjensen vinder Kristian Dahls Mindelegat.
Det oplyser mindelegatets priskomité i en pressemeddelelse.
De tre er sammen forfattere til bogen ’Russerne kommer’, som de vinder prisen for. Bogen er blevet til ved, at de gennem fem år har rejst igennem tidligere sovjetrepublikker, og i bogen fortæller forfatterne om mennesker og politik i og omkring Rusland i årene op til invasionen af Ukraine.
”Det er en bog, der er drevet af passion, og priskomitéen har været meget imponeret af forfatternes evner til at komme helt tæt på nogle mennesker, som vi ellers ikke har adgang til, og som de får os til at kende og forstå på nye måder,” udtaler formand for Kristian Dahls Priskomité Pernille Aisinger i pressemeddelelsen.
Journalist Frederik Tillitz var indstillet til prisen, men komitéen har valgt at give prisen til alle tre forfattere.
Mindelegatet overrækkes til vinderne fredag den 17. marts.