Mogens Jørgensen blev i weekenden klappet på banen og hyldet foran 5.000 fans forud for en håndboldkamp. Foto: René Schütze
Det var en tydeligt berørt Mogens Jørgensen, som lørdag blev hyldet foran 5.000 tilskuere for sit mangeårige virke som sportsjournalist på TV 2 Nord.
Hyldesten fandt sted forud for en håndboldkamp i den nordjyske Sparekassen Danmark Arena, efter at det ugen inden var kommet frem, at den 68-årige sportsjournalist havde dækket sin sidste kamp.
”Han fortjener en kæmpe hyldest for en uhyre flot karriere som hele Nordjyllands sportsjournalist nummer ét,” lød det i mikrofonen fra Aalborg Håndbolds direktør, inden Mogens Jørgensen blev klappet på banen og måtte tørre et par tårer bort.
”Det var sgu lidt svært at være i. Jeg blev selvfølgelig også glad, men det var faktisk ikke særlig rart,” fortæller den mangeårige sportsjournalist til Journalisten.
Det er nemlig ikke med hans egen gode vilje, at han efter 37 år som sportsjournalist for TV 2 Nord ikke længere skal dække netop sport.
”Hvis jeg selv havde sagt op, havde det jo været noget andet. Men det blev sgu lidt mærkeligt, fordi jeg er midt i en konflikt med ledelsen,” siger Mogens Jørgensen.
Føler, det er hævn
Konflikten bunder i et forløb, hvor Mogens Jørgensen har fået flere henstillinger fra TV 2 Nords ledelse om at stoppe med at poste klip og interviews lavet i arbejdstiden direkte på facebooksiden ’Mogens Jørgensen – TV2 Nord’ og på hans egen profil.
Henstillinger, som han i første omgang ikke rettede sig efter, og som i marts derfor kulminerede med en besked om, at han ikke længere må dække sport for TV 2 Nord.
Mogens Jørgensen, TV 2 Nord
Hidtil har han været selvtilrettelagt og selvkørende, men fremover skal han i stedet indgå i vagtplan og dække nyheder, lød meldingen.
”Det er jeg selvfølgelig ked af. Jeg har jo passet mit arbejde i 37 år og gjort det ret godt. Så jeg føler, det er en slags hævn og personlig hetz,” siger Mogens Jørgensen, som først efterfølgende også fik en skriftlig advarsel.
Han understreger, at han efter den skriftlige advarsel har beklaget sine opslag på Facebook og er stoppet med at lave dem.
Mogens Jørgensen, TV 2 Nord
”Jeg syntes jo, at det var branding for TV 2 Nord. Men det syntes de altså ikke, og derfor har jeg beklaget og sagt undskyld,” fortæller Mogens Jørgensen.
Men er det ikke din egen fejl, at det er kommet så vidt, når du nu ikke bare parerede ordre i første omgang?
”Jeg har overtrådt en regel, og det er min egen fejl – jeg skulle have stoppet før. Men jeg blev nok lidt grebet af, at jeg på få dage fik over fem millioner visninger. Og jeg forstår ikke, hvorfor det skal betyde, at jeg fra den ene dag til den anden ikke skal lave sport mere,” siger han.
Kollegerne bakker op
Og det er ikke kun Mogens Jørgensen selv, som er forbavset over ledelsen på TV 2 Nords fremfærd over for ham.
På et fagligt møde torsdag i sidste uge besluttede 60 af TV 2 Nords ansatte at udtale skarp kritik af ledelsens ageren i sagen. Det skete i en erklæring sendt til ledelsen, som Journalisten har set.
”Forsamlingen opfatter ledelsens fremgangsmåde over for Mogens Jørgensen som chikanøs. Vi er uforstående over for, at Mogens Jørgensen ikke længere må dække sport. Et stofområde, han har arbejdet med gennem alle de 37 år, han har været ansat på TV 2 Nord,” skriver kollegerne i brevet.
60 DJ-ansatte i brev til ledelsen
Kollegerne skriver videre, at behandlingen af Mogens Jørgensen har skabt utryghed blandt alle de DJ-ansatte på regionalstationen, som derfor opfordrer ledelsen til at omgøre beslutningen.
”Mogens Jørgensen har modtaget en skriftlig advarsel, som han har taget imod. Forsamlingen betragter derfor ledelsens beslutning om at fratage Mogens Jørgensens at dække sport som useriøs og en overreaktion,” skriver kollegerne.
TR: Det virker mærkværdigt
Også Mogens Jørgensens tillidsrepræsentant, Tommy Hald, er forbavset over ledelsens håndtering af sagen.
”Jeg har været på stationen siden 1988, og jeg har faktisk ikke oplevet noget lignende før,” siger han.
Tommy Hald understreger, at han ikke anfægter ledelsens ret til at lede og fordele arbejdet.
”Og hvis man får flere henstillinger og ikke følger dem, er det jo helt inden for skiven med en skriftlig advarsel. Men jeg ser jo ikke nogen sammenhæng mellem det, og så det pludselig at få frataget sit stofområde. Det er dét, der virker mærkværdigt,” siger tillidsrepræsentanten.
Tommy Hald, tillidsrepræsentant på TV 2 Nord
Og den undren deler Mogens Jørgensen.
”Jeg har fået en advarsel og sagt undskyld. Så jeg forstår ikke, hvorfor vi ikke bare kan slå en streg i sandet og komme videre,” siger han.
Tror du i virkeligheden gerne, de vil af med dig?
”Jeg tror da helt klart gerne, de ville have mig selv til at sige op,” siger Mogens Jørgensen, som dog tilføjer, at han allerede inden han fyldte 67 selv tilbød ledelsen at stoppe, hvis det var det, de ønskede.
”Det sagde de absolut nej til, fordi de havde en plan om, at jeg skulle være selvtilrettelæggende lige så lang tid, jeg havde lyst. Så hvorfor de nu har ændret mening, har jeg ikke fået en forklaring på,” siger Mogens Jørgensen.
Journalisten har forelagt kritikken fra Mogens Jørgensen og hans kolleger for ledelsen på TV 2 Nord. Men den afviser at kommentere med den begrundelse, at der er tale om en personalesag.
0 Kommentarer
Du skal være logget ind med dit DJ-login for at kunne kommentere på artiklen.