Samtlige seks faste medarbejdere på Aarhus Universitetsforlags nyhedsmedie Vid&Sans er blevet opsagt med tre måneders varsel.
Det oplyser administrerende direktør hos Aarhus Universitetsforlag, Carsten Fenger-Grøndahl, til Kulturmonitor.
Vid&Sans blev lanceret i efteråret 2021 med tre millioner kroner fra Slots- og Kulturstyrelsens innovationspulje i ryggen. Derudover har mediet fået tilsagn om redaktionel produktionsstøtte på 1,2 millioner kroner. Men forretningen hænger altså ikke sammen på en måde, hvor Vid&Sans kan beholde sine fastansatte.
”Håbet er, at vi finder en ny vej at gå inden 1. april, og at vi til den tid kan trække opsigelsen af medarbejderne tilbage. Det forudsætter, at vi kan kombinere støtten fra Medienævnet med nogle fonde, som får en central rolle,” siger Carsten Fenger-Grøndahl til Kulturmonitor.