Foto

Flere faggrupper vil have forbud mod at filme offentligt ansatte

Flere fagforbund for offentligt ansatte vil have lovgivet for at undgå, at deres medlemmer bliver fotograferet og filmet, mens de er på arbejde.

FOA, Danmarks Lærerforening og Fængselsforbundet ønsker et forbud mod at filme deres medlemmer, når de udfører deres arbejde.

Det skriver mediet Puls.

Meldingen kommer, efter Politiforbundet har meldt ud, at det vil have et forbud mod at dele optagelser af deres medlemmer, hvis de kan identificeres.

Formand for arbejdsmiljø- og organisationsudvalget i Danmarks Lærerforening Thomas Andreasen siger, at det har konsekvenser for lærernes trivsel, når billeder af dem bliver optaget skjult og efterfølgende delt på sociale medier.

”Det er svækkende og krænkende for dem. Nogle bliver gjort til grin online, for eksempel på sociale medier og Aula, og deres autoritet daler,” siger Thomas Andreasen til Puls.

Svækket tillid

I FOA forholder chefjurist Ettie Trier Petersen sig til et spørgsmål om bekymringen for mindre gennemsigtighed og svækket tillid til velfærdsinstitutionerne ved at sige, at hun hellere vil vende spørgsmålet om.

”Det er jo udsendelser om for eksempel Kongsgården eller Fælledgården, der svækker tilliden. Det er, når journalister sætter fokus på de steder, der lyser rødt i tilsynsrapporterne. Det giver mistillid til medarbejderne generelt og miskrediterer uddannelserne," siger Ettie Trier Petersen til Puls.

Det vakte tidligere på måneden debat, da Politiforbundet kom med sit forslag om, at fotografer skal indhente samtykke, når de tager billeder af politifolk i aktion.

Pressens arbejdsforhold

Formand for Pressefotografforbundet Sisse Stroyer udtrykte over for Journalisten frygt for konsekvenserne for pressefotografer og fotojournalisters arbejde.

”Vi frygter helt grundlæggende, at det bliver umuligt at passe vores arbejde,” sagde Sisse Stroyer.

Politiforbundets formand, Heino Kegel, forsikrede dengang om, at hans forslag ikke var rettet mod medierne. Han lagde derfor op til, at Justitsministeriet i et kommende lovforslag skal finde formuleringer, så en ny lov ikke kommer til at påvirke professionelle fotografer.

"Vi skal kunne tåle at komme på forsiden af Ekstra Bladet. Problemet er, når betjentene er ude i en politiforretning, og der bliver lagt billeder på sociale medier, som bliver en slags folkedomstol,” sagde Heino Kegel.

0 Kommentarer