Pressehåndtering

”Er du helt væk?”: Rådgiver ville ønske, hun havde hvisket svar i øret på Dronningen

Dronning Mary fik stilfuldt skudt kritik af prinsesse Isabellas ’bollede ham i går’-t-shirt ned, siger kommunikationsrådgiver

Da dronning Mary i forbindelse med kongeparrets sommertogt i sidste uge blev spurgt til prinsesse Isabellaas meget omdiskutere t-shirt, som prinsessen blev set med til en Suspekt-koncert på Smukfest, faldt svaret:

”Min første tanke var: Er du helt væk? Men lad os nu sige det sådan, at nogle beslutninger er bedre end andre.”

Dronningen turnerede sit svar så elegant og præcist, at selvstændig rådgiver Rikke K. Østergaard ville ønske, hun selv havde hvisket det i øret på dronningen. Det fortæller hun i Journalistens podcast ’Budskab’.

”Det har skabt meget debat, og kongehuset har været meget stille, og så leverer hun bare én replik: Er du helt væk?” siger Rikke K. Østergaard.

 

Vækker genklang

Prinsesse Isabellas t-shirt vakte opsigt og fik masser af medieomtale, fordi den havde teksten ’Bollede ham i går’ og en pil, der pegede mod højre. Hvad der altså også fik en journalist til sidste uge at spørge, hvad kongeparret syntes om, at prinsessen havde den på.

Første del af svaret var en slet skjult reference til en fotoopstilling ved kronprins Christians konfirmation i 2021.

Her blev prinsesse Isabella fanget i netop at sige ’Er du helt væk?’ til sin mor, mens hun tydeligvis troede, det var uden for pressens mikrofoners rækkevidde.

Balance mellem mor og dronning

Dronning Marys svar har fået ros fra mange sider, og altså også fra Rikke K. Østergaard.

”Hun står i en svær situation, fordi hun på den ene side er dronningen, der skal forholde sig til denne her sag, men hun er også mor,” siger hun.

Rikke Østergaard mener, Mary får balanceret præcist mellem de to roller og undgår at sige ”noget meget grimt” om sit eget barn.

”Hun får sagt på en meget stilfuld måde: Det var ikke smart. Men hun får også sagt, det er en teenager. Det tror jeg vækker noget genklang, hos dem, der har set det.”

0 Kommentarer