Simon Læssøe/Ritzau Scanpix
Zetland ansætter Line Gertsen, der i dag er undersøgende korrespondent på DR og vært på TV Avisen, som ny undersøgende journalist.
Det skriver Zetland i en pressemeddelelse.
Line Gertsen har været ansat på DR i mere end 20 år. Hun har været nomineret til en Cavling-pris tre gange og har vundet en række priser, herunder FUJ’s formidlingspris, Prix Audio og Amnestys mediepris.
Ansættelsen af Line Gertsen er en del af en fortsat oprustning af Zetlands undersøgende journalistik, som mediet gennem de seneste år har investeret betydeligt i.
På Zetland er Kaare Sørensen redaktør for den undersøgende gruppe, der derudover består af journalisterne Frederik Kulager, Theis Ehler Molin, Helle Fusager, Clara Grunnet og Mathias Mencke, foruden lydproducer Sandra Mia Susgaard og lyddesigner Oskar Lemke.
Line Gertsen tiltræder stillingen i begyndelsen af det nye år.