Freelance

DJ med klar opfordring til politikere: Hold freelancere ude af det urimelige forslag

Næstforperson i DJ Lise Møller Schilder mener, at freelancere og små selvstændige skal slippe for at betale moms hurtigere. "Det er ikke alle, der har likviditet til det," skriver hun i et brev til ordførerne i Folketinget.

Regeringen rammer små virksomheder og soloselvstændige urimeligt hårdt, hvis fristen for at betale moms forkortes til 20 dage.

Sådan lyder det i et brev, som næstforperson i Dansk Journalistforbund - Medier & Kommunikation (DJ), Lise Møller Schilder, har sendt til skatteordførerne og erhvervsordførerne i Folketinget.

”Vi advarer kraftigt mod at gennemføre forslaget,” skriver Lise Møller Schilder.

De kortere betalingsfrister er en del af forslaget til en ny finanslov, og de skal være med til at sænke selskabsskatten. Men det kommer til at ramme urimeligt, mener DJ.

”Mange af vores medlemmer oplever, at deres kunder kræver en betalingsfrist på 30 dage eller mere. Så i realiteten betyder regeringens forslag, at freelancere skal betale moms til staten, før de har fået deres penge fra kunderne. Det er komplet urimeligt, hvis freelancere og soloselvstændige på den måde skal agere udlånsbank for staten, fordi regeringen gerne vil give skattelettelser til store virksomheder,” siger Lise Møller Schilder i brevet.

Kraftig advarsel

I medie- og kommunikationsbranchen arbejder mange journalister, kommunikatører, grafikere og fotografer via deres egen virksomhed.

Derfor foreslår DJ at holde freelancere og små selvstændige ude af ændringerne.

I dag skal små virksomheder med en omsætning på under 5 millioner kroner afregne moms hvert halve år med en betalingsfrist på 60 dage.

Sænker man fristen til 20 dage, vil små selvstændige ende som långiver for staten, fordi mange kunder kræver en betalingsfrist på 30 dage eller mere.

”Det gælder de fleste offentlige myndigheder – herunder staten,” lyder det fra Lise Møller Schilder.

”Det hænger ikke sammen, at staten vil have sin moms efter 20 dage, når de selv og andre store kunder ofte først betaler efter 30 dage eller mere. Derfor håber jeg virkelig, der kan findes et politisk flertal, som vil sløjfe det her urimelige forslag og holde freelancerne og de små selvstændige ude af regeringens momsplaner”, fortsætter hun.

Rammer likviditeten

Skatteministeriet har bekræftet, at forslaget omhandler alle virksomheder, der afregner moms. Det vil sige også enkeltmandsvirksomheder, skriver Lise Møller Schilder.

Regeringens forslag vil betyde, at små virksomheder skal ”agere udlånsbank for kunderne” og lægge ud for momsen på de fakturaer, som endnu ikke er blevet betalt.

”Det kan dreje sig om betydelige beløb, og det er ikke alle, der har likviditet til dette,” skriver Lise Møller Schilder.

Formand for Freelancegruppen Marianne Bækbøl sagde i sidste uge, at det er usandsynligt, at de små selvstændige kan overtale deres kunder til at betale freelancerne hurtigere.

”Nogle af de større kunder, for eksempel det offentlige, kan man jo ikke forhandle med. Hvis du ikke kan acceptere betingelserne, giver de bare opgaven til en anden,” forklarede Marianne Bækbøl.

Indførelsen af de nye betalingsfrister har fået Hans Kristian Skibby fra Danmarksdemokraterne til at spørge skatte- og vækstminister Jakob Engel-Schmidt, hvad finansloven betyder økonomisk for virksomheder med henholdsvis halvårlig, kvartalsvis og månedsvis momsafregning.

Ifølge Lise Møller Schilder rammer forslaget små virksomheder og enkeltmandsvirksomheder, fordi mange små virksomheder ikke betaler selskabsskat. Dermed får de heller ikke glæde af en sænkelse af selskabsskatten.

”Man tager fra de små og giver til de store,” skriver hun.

0 Kommentarer