Sparerunde

DJ dropper fagfestival og nedlægger fire stillinger

Ifølge forperson Allan Boye Thulstrup er det endnu for tidligt at sige, hvordan DJ’s medlemmer konkret vil mærke konsekvenserne af første del af sparerunden i forbundet.

Onsdag blev første del af en større sparerunde i Dansk Journalistforbund – Medier & Kommunikation (DJ) gennemført.

I alt skulle der i denne omgang findes besparelser for 6,4 millioner kroner.

Forperson Allan Boye Thulstrup oplyser til Journalisten, at en del af pengene er fundet ved at nedlægge i alt fire stillinger. Resten findes blandt andet ved at droppe fagfestival og skære ned på internationale aktiviteter.

Konkret er én person blevet afskediget, mens en anden har fået en frivillig fratrædelse. Derudover er en ansat varslet ned i tid, mens to ledige stillinger ikke bliver genbesat, og tre studentermedhjælperstillinger nedlægges.

”Det et sket ud fra en samlet vurdering, hvor ledergruppen har forsøgt at lægge kabalen så skånsomt som muligt,” siger Allan Boye Thulstrup.

Endnu uafklaret, hvordan opgaver skal løses

Allan Boye Thulstrup vil ikke svare på, hvad det præcist er for funktioner, DJ mister som konsekvens af sparerunden.

”Men to af stillingerne er direkte medlemsrettede konsulenter. Og så er der en stilling i vores velkomstcenter, som er nedlagt,” siger han.

Hvad hovedbestyrelsen har drøftet på det lukkede møde, vil jeg ikke gå ind i her.
Allan Boye Thulstrup, forperson i DJ

Hvordan kommer DJ’s medlemmer til at mærke besparelserne?

”For dem, som plejer at tage på fagfestival, vil der selvfølgelig være en umiddelbar konsekvens. Men derudover er det nok for tidligt at sige, hvordan det kommer til at påvirke medlemmer. Det er et arbejde, som går i gang nu. Nu skal man i de berørte afdelinger til at se på, hvordan opgaverne kan løses i fremtiden,” siger Allan Boye Thulstrup.

Men i hovedbestyrelsen har I vel besluttet, at der er noget, DJ skal lave mindre af, nu hvor der er færre hænder til at løfte opgaverne? Hvad er det, medlemmerne vil opleve, at der bliver mindre af?

”Hvad hovedbestyrelsen har drøftet på det lukkede møde, vil jeg ikke gå ind i her. Det er hovedbestyrelsens opgave at lægge de overordnede linjer og udstikke de økonomiske rammer. Nu går der en proces i gang ude i afdelingerne,” siger Allan Boye Thulstrup.

Dalende interesse for fagfestivalen

DJ-forpersonen tilføjer, at beslutningen om at droppe DJ’s fagfestival bunder i dalende deltagertal ved de seneste to udgaver af arrangementet.

Fagfestivalen er hidtil blevet afholdt hvert andet år og fandt sted over to dage med overnatning. Men sidste år blev den skåret ned til at være en éndagskonference.

Jeg håber, vi kan finde nye formater til at fylde fagligt indhold på medlemmerne.
Allan Boye Thulstrup, forperson i DJ

”Formatet er ikke så attraktivt, som det var for 12-16 år siden, da det blev opfundet. Men der er jo mange måder at blive klogere på i dag, så jeg håber, vi kan finde nye formater til at fylde fagligt indhold på medlemmerne, som måske er knap så dyre,” siger Allan Boye Thulstrup.

Flere besparelser på vej

Medarbejderne i DJ har siden september vidst, at der skulle spares. Her blev det meldt ud, at driftsbudgettet for 2026 viser et underskud på 14 millioner kroner.

Siden slutningen af oktober har det desuden været kendt, at de besparelser på 6,4 millioner, som er effektueret nu, blot er første runde.

Hovedbestyrelsen mangler nemlig fortsat at træffe beslutning om, hvor meget der skal spares hos afdelingen Kommunikation og Organisering og på fagbladet Journalisten.

At to afdelinger på den måde holdes på pinebænken i månedsvis, mødte dengang hård kritik fra flere anonyme medarbejdere i forbundet.

Først den 9. december mødes DJ’s hovedbestyrelse igen for at træffe beslutning om, hvordan de øvrige besparelser skal findes.

4 Kommentarer

Kurt Kolbjørn Johansen
20. NOVEMBER 2025
Hvor meget regner forbundet at øge indtægterne med i 2026, når pensionisternes kontingent ca. stiger med over hundrede procent fra årets start af?
Gorm Vølver
20. NOVEMBER 2025
Interessant spørgsmål. Fruen og jeg har begge meldt os ud af forbundet, da vi ikke synes, det er værd at betale omkring 300 kr. om måneden for et pensionistmedlemskab, vi ikke rigtig får noget ud af.
Lene Frøslev
20. NOVEMBER 2025
Kære Allan.
Fagfestival blev ikke “opfundet” . Det var en delegeretmøde beslutning at delegeretmødet skulle afvikles hvert andet år. Og som kompensation skulle der holdes fagfestival de år, medlemmerne ikke kunne samles til delegeretmødet.
Det var ikke en opfindelse. Det var et tiltag besluttet af forbundets højeste myndighed.
Vh Lene F . mdl 760
Bo Zeuthen Therkildsen
21. NOVEMBER 2025
Tak for kommentarerne. Bare lige et par præciseringer:
Pensionistkontingentet stiger rigtigt nok 1. januar. Men hvor meget det stiger, er op til det enkelte medlem.
Grundkontingentet til DJ stiger fra 78 til 99 kr. om måneden. Dertil skal man nu betale kontingent til den lokale geografiske kreds (mellem 20-30 kr.). Og så skal man være medlem af mindst én specialgruppe (så man kan vælge eller blive valgt som delegeret til delegeretmødet). Det koster ml. 0-75 kr. om måneden (Specialgruppen Valggruppe for pensionister og efterlønnere er gratis. Til gengæld laver den ingen arrangementer). Ergo kan man være pensionistmedlem for mellem 119-129 kr.

Dertil kan man frivilligt melde sig ind i flere specialgrupper eller specialforeninger og dermed få adgang til en masse tilbud og arrangementer. Man skal dog betale kontingent.

Om Fagfestival. Det var ikke Fagfestival, men Fagligt Forum (i dag Fagligt Stævne), der blev indført som "kompensation" for at holde delegeretmøde hvert 2. år i stedet for årligt. Fagligt Stævne bliver afholdt i 2026 som planlagt.

Mvh
Bo Therkildsen
Daglig leder af Kommunikationsafdelingen i DJ