Illustration: Rune Fisker
”Jeg troede faktisk, det var en joke.”
I august blev naturinfluenceren Zenia Maltha ringet op af en rådgiver fra Socialdemokratiet, som inviterede hende på gåtur i Thy med statsminister Mette Frederiksen.
Selv om hun havde mange betænkeligheder ved at invitere en politiker ind på sin Instagram-kanal, sagde hun ja. Det var trods alt statsministeren, som rakte ud for at tale om hendes mærkesag nummer ét: Naturen.
Men hun betingede sig, at Socialdemokratiet ikke brugte hende i deres kampagnemateriale.
Efter gåturen skete der noget: Flere lokalpolitikere skrev til Zenia Maltha på Instagram. De ville også gå tur med hende.
”Jeg har nok åbnet lidt op for det ved at vise, at jeg var med på den første gåtur. Så er der flere lokalpolitikere, som har tænkt, at det er noget, jeg generelt er åben for,” siger Zenia Maltha.
Dem takkede hun nej til.
”Jeg har ikke lyst til at gå ud med lokale socialdemokrater. Det var ikke det, jeg skulle have ud af det.”
Ny kanal for politisk annoncering
2025 blev året, hvor Socialdemokratiet håndplukkede 30 influencere til 17 gåture med Mette Frederiksen rundt om i landet. Zenia Maltha var den ene. Og gåturene er et af flere eksempler på, hvordan politikerne mænger sig på influencernes kanaler.
Der var også rundbordsmødet om børnefamilieliv i Statsministeriet, hvor influencere sad med rundt om bordet. Der var Mette Frederiksen, som besøgte Tobias Hamann fra ’Bagedysten’ for at bage surdejsbrød, og Lars Løkke, som stemplede ind i Twitch-streameren Søndergaards ’sønderthon’.
Alt sammen mens der var kritik i mediedækningen og kommentarsporene af influencerne for at gøre sig til reklamesøjler for politikerne, som ifølge kritikerne fik eksponering uden at blive mødt af kritiske spørgsmål.
Virakken faldt sammen med, at Meta slukkede for politisk annoncering. Det er næppe tilfældigt.
”Politikerne skal gøre alt, hvad de kan for at nå ud til vælgerne. Når der bliver taget et værktøj fra dem – i form af målrettede annoncer – så har de brug for at fylde det hul ud med noget andet,” siger Mads Fulgsang Hove, adjunkt ved Aarhus Universitet.
Han har forsket i politikernes Facebook-annoncering og er ikke i tvivl om, hvilken vej udviklingen går.
”Influencerne er allerede vigtige for politikerne. Men de bliver kun vigtigere.”
Men der er ingen garanti for succes. Blandt andet fordi det er uhyre vanskeligt at oversætte interesser og emner til politiske værdier.
”Grunden til, at politikerne gerne vil stå ved siden af en bestemt influencer, er, at de tænker, at her er et bestemt segment, jeg gerne vil tale til. Men når vi kigger på det forskningsmæssigt, er det svært at sige, at eksempelvis en momfluencers følgere har en specifik ideologisk profil,” siger Mads Fuglsang Hove.
Et ansvar for at gribe bolden
Det var muligheden for at tale om sin mærkesag, børnefamilieliv, der fik Sofie Lindquist til at tage med til rundbordsmøde i Statsministeriet.
Det seneste år har hun blandt andet kritiseret Trivselskommissionens anbefalinger i ’Debatten’ på DR 2 og Tesfayes hjemmelavede diagnose ’PDO’ i ’P1 Debat’.
For hende var det utænkeligt at sige nej, når hun fik adgang til at tale om sin mærkesag med statsminister Mette Frederiksen og børne- og undervisningsminister Mattias Tesfaye.
Jeg er ikke så naiv at tro, at jeg bliver inviteret ind i Statsministeriet som en helt almindelig dansker, der tilfældigvis bliver plukket ud.
Sofie Lindquist, influencer
”Når jeg får mulighed for at komme ind i maskinrummet og dele mine overvejelser, synes jeg faktisk, at jeg har et ansvar for at gribe bolden. Så jeg ikke kun kaster med sten den ene vej,” siger Sofie Lindquist, for mange kendt som hello@sofie.
Hun er helt på det rene med, at hun blev inviteret, fordi hun med sine 170.000 følgere har en kanal, som er attraktiv for politikerne.
”Jeg er ikke så naiv at tro, at jeg bliver inviteret ind i Statsministeriet som en helt almindelig dansker, der tilfældigvis bliver plukket ud. Jeg er en meningsdanner på sociale medier, og der er mange, der følger med.”
Gik kritisk til statsministeren
Rundbordsmødet i Statsministeriet var et socialdemokratisk partiarrangement. Men for Sofie Lindquist var det et møde med statsministeren, og det var så særligt, at hun lavede en Instagram-post fra mødet.
Men hun understreger, at det er undtagelsen, at en politiker får eksponering på hendes kanal, fordi vedkommende har rakt ud.
”Jeg bliver inviteret til møder i Folketinget og høringer og det ene og det andet, uden at jeg deler det på mine kanaler,” siger Sofie Lindquist.
Hun fortæller, at hun var kritisk over for statsministeren til mødet. At hun sagde, at regeringens penge til flere pædagoger er utilstrækkelige til at kunne mærkes i daginstitutionerne.
”Derfor føler jeg mig også misforstået, når jeg får kritik for at tale politikerne efter munden. Som om jeg skulle komme derind for at pudse deres glorie.”
For Sofie Lindquist personligt var det en stor oplevelse at komme ind i Statsministeriet.
”Politisk var det ikke en stor oplevelse. Vi havde for kort tid til for mange emner,” siger hun.
Trådt ind i den politiske samtale
Sofie Lindquist er langtfra den eneste influencer, som trådte ind i det politiske maskinrum i 2025. Ifølge digital medieanalytiker Camilla Mehlsen er det det nye: Influencerne er trådt ind i den politiske samtale, og deres magt vokser.
”Det nye er, at influencerne også er blevet samfundsaktører. Og at de har haft deres gennembrud som sådan i 2025,” siger hun, der har undersøgt nyhedsinfluenceres rolle.
Camilla Mehlsen mener, at medier såvel som politikere har været langsomme til at indse, at influencere bruger deres rækkevidde og følgere til meget mere end at ”lave reklamer for sneaks, læbestift eller lækker livsstil og underholdning”.
Traditionelt har influencere prøvet at holde det politiske ude, fordi det kan skubbe annoncører væk.
”Men der er nogle nye tendenser. Nogle influencere profiterer af at have nogle særlige værdier og promovere nogle mærkesager,” siger Camilla Mehlsen.
Blev en del af en kampagne
Både før og efter sin gåtur med statsministeren postede Zenia Maltha på Instagram.
”Jeg er helt på røven over et opkald, jeg fik i sidste uge” og ”En dag og samtale jeg aldrig glemmer”, lyder det i de to opslag.
I dagene op til gåturen lagde hun godt mærke til, at statsministeren også havde andre udvalgte influencere med på sine gåture. Men hun står fast på, at det var rigtigt at gå med.
”Jeg ved jo godt, at jeg ender med at blive en del af deres valgkampagne eller strategi. Men når nogen rækker ud og tager et initiativ for naturen, skal jeg så afvise det? Jeg vil gerne gribe det,” siger Zenia Maltha.
Hun stillede blandt andet op i ’Go’ Morgen Danmark’ og Radio IIII for at svare på, om hun mon var blevet en del af Socialdemokratiets spinmaskine.
”Jeg kunne jo godt forsvare, hvad jeg havde gjort. Men det kom bag på mig, hvor kritiske og hårde medierne var. Der var meget negativitet omkring det,” siger Zenia Maltha.
Hun er for så vidt enig i, at hun med sine 44.000 følgere og sin særlige adgang til statsministeren på gåturen også har et særligt ansvar for at være kritisk.
”Men det var jo ikke, fordi vi havde en flere timer lang samtale. Jeg talte måske med hende i otte-ti minutter.”
De positive Instagram-opslag fortryder hun ikke.
”Men det kan godt være, at jeg havde formuleret mig anderledes nu. Jeg var meget stolt og glad over at være blevet spurgt. Det var nok det, der fyldte mest, lige der. Det giver en stolthed, at man bliver spurgt. En følelse af at blive taget alvorligt,” siger Zenia Maltha.
- Illustration: Rune Fisker
1 Kommentar
Du skal være logget ind med dit DJ-login for at kunne kommentere på artiklen.