Avisen skal ud – hvem gør det?

Siden januar har nogle medlemmer oplevet, at fagbladet ikke har passeret brevsprækken eller ramt postkassen med den vanlige træfsikkerhed. Øjvind Hesselager forklarer, hvorfor distributionen af magasinet Journalisten halter 

Jeg tror, vi i det mindste skylder en forklaring. Nogle ville sige, at vi skylder en undskyldning.

Siden januar har nogle medlemmer oplevet, at fagbladet ikke har passeret brevsprækken eller ramt postkassen med den vanlige træfsikkerhed. Personligt har jeg været i dialog med adskillige, der ønskede bladet eftersendt, fordi det ikke kom til tiden.

På sin vis er det en privilegeret situation, fordi vi udgiver et blad, som mange efterlyser og måske sågar er glade for.

Men det løser jo ikke problemet.

Forklaringen på miseren er blandt andet, at redaktøren er nærig – eller økonomisk bevidst. Jeg har valgt en ny distributionsform, som viser sig at have visse indkøringsvanskeligheder. Flere end jeg forudså.

Og hvorfor har jeg valgt en anden løsning? For at flytte penge fra distribution til journalistik og digital udvikling. Det er jo den vej, det går – mod online. Og det koster i løbende udvikling, hvis sitet ikke skal sande til og dermed hovedrenoveres om føje år.

Men så kan du jo prioritere om og flytte tilbage, lyder det logiske svar.

Ja. Og nej.

Uden at skulle trætte med en lang udredning, så er det ikke sikkert, at vi i fremtiden kan købe os til samme gode ombæring af magasinet som tidligere. Måske er billigere og dårligere løsninger kommet for at blive. Det er uvist, men jeg synes ikke, signalerne er alt for gode.

Du ved selv, hvor længe et almindeligt brev i dag er undervejs. Og det er selvfølgelig ikke bare fagbladene, der kan få problemer. Også ugeaviserne er udfordret.

Sådan er det: Posten fungerer dårligt – men Danmark er i toppen, hvad angår digitalisering. Her på bladet må vi bare konstatere, at papir stadig spiller en stor rolle i den samlede betjening af medlemmerne. Ikke mindst, fordi det er sådan, I vil have det.

Derfor: Svigter leveringen, så lad os høre fra dig. Vi gør, hvad vi kan. 

0 Kommentarer

data_usage
chevron_left
chevron_right