Foto: Liselotte Sabroe/Ritzau Scanpix
Natten til mandag blev der indgået forlig i forhandlingerne mellem Dansk Journalistforbund – Medier & Kommunikation (DJ) og Danske Medier Arbejdsgiver (DMA).
Det oplyser DJ til Journalisten.
Resultatet bliver en smal økonomisk løsning med lønstigninger på 6 procent over de kommende tre år.
Fra DJ’s side kaldes det i det hele taget et kaotisk forhandlingsforløb, hvilket Journalisten også har beskrevet ad flere omgange.
”Vi har et forlig, som var det bedst opnåelige i et år, hvor DMA-bestyrelsen har kastet alting op i luften, men ikke ville være med til at gribe noget. Det er en fuldstændigt kaotisk proces, de har kørt fra DMA-bestyrelsen,” udtaler DJ-næstformand Allan Boye Thulstrup.
Skuffende
Det kaotiske forløb har ført til skuffelse hos DJ:
”Det gav os fornemmelsen af, at målstregen hele tiden blev flyttet undervejs i forhandlingerne,” fortsætter Allan Boye Thulstrup.
DJ er særligt ked af, at forliget ikke medfører en overordnet rammeaftale om freelanceres arbejde.
”DJ stillede med en stærk forhandlingsdelegation af både tillidsrepræsentanter og freelancere, der knoklede undervejs. Vi var også villige til at bøje os historisk langt hen mod en ensretning af de ni overenskomster på området. Det gjorde vi blandt andet i håbet om at kunne lande en rammeaftale for freelancere,” udtaler Allan Boye Thulstrup.
De store dagblade
DMA-overenskomsten dækker blandt andre DJ-ansatte på de store dagblade og i JFM-koncernen.
I samarbejde med Freelancegruppen vil DJ nu forsøge at sætte yderligere fokus på arbejdsforholdene for freelancere i landets største mediehuse:
”Trods honorarer, der ikke er reguleret i årtier, og massive arbejdsmiljøproblemer, demonstrerer det en bevidst venden det blinde øje til problemerne, der viser, at DMA-bestyrelsen, trods små forbedringer for tilkaldevikarer, ikke er villig til at påtage sig et ansvar for arbejdsvilkårene for de mest udsatte i branchen,” udtaler Allan Boye Thulstrup.
Næste skridt for det smalle forlig er en behandling i DJ’s hovedbestyrelse, hvorefter det kan komme til urafstemning. Som led i forliget har Finans også fået sin egen overenskomst.
De 10 overenskomster under DMA-området:
Fællesoverenskomsten
Finans
Berlingske
Politiken/Ekstra Bladet
Jyllands-Posten
Kristeligt Dagblad
24Timer
Ritzaus Bureau
Wunderkind Media
Praktikantaftalen
3 Kommentarer
Du skal være logget ind med dit DJ-login for at kunne kommentere på artiklen.
Samtidig skal vi betale for vikarer via vores egen løn! Det svarer til, at bankansatte skal være med til at betale for renterne til kunderne. Forbundet har ladet sig tryne - anden forklaring kan der ikke være - og efterlader nu medlemmerne med tre års udhuling af købekraften.
Jeg - og samtlige kollegaer på min arbejdsplads - er rystede. Jeg er under alle omstændigheder klar til at vinke farvel til forbundet, hvis eneste berettigelse åbenbart er at sende et pressekort i ny og næ.
Dette er en historisk ringe overenskomst og et historisk svigt af Journalistforbundet.
Med kollegial hilsen til alle, Lars Nielsen, Finans.dk
Lars Nielsen
I DAG 14:05
Jeg håber, Journalisten spørger forbundet, hvorfor dets forhandlere har sagt ja til Danmarkshistoriens dårligste overenskomst. Vi er ikke engang sikre på 6 pct. - faktisk kun 4 - over tre år.
Samtidig skal vi betale for vikarer via vores egen løn! Det svarer til, at bankansatte skal være med til at betale for renterne til kunderne. Forbundet har ladet sig tryne - anden forklaring kan der ikke være - og efterlader nu medlemmerne med tre års udhuling af købekraften.
Jeg - og samtlige kollegaer på min arbejdsplads - er rystede. Jeg er under alle omstændigheder klar til at vinke farvel til forbundet, hvis eneste berettigelse åbenbart er at sende et pressekort i ny og næ.
Dette er en historisk ringe overenskomst og et historisk svigt af Journalistforbundet.
Med kollegial hilsen til alle, Lars Nielsen, Finans.dk
KOM VED EN FEJL TIL AT SÆTTE DENNE KOMMENTAR UNDER FORKERT ARTIKEL - BEKLAGER!
Da vi for tre år siden stemte ja til en udhuling af vores realløn, så troede jeg faktisk ikke, det kunne blive meget værre.
MEN ÅH, hvor var jeg dog naiv.
For mens andre industrier efterhånden har indhentet reallønnen, så har vi som bekendt ikke. Og nu er det endda lykkedes Journalistforbundet at "forhandle" en ny aftale på plads, som betyder ENDNU et reallønstab til medlemmerne over de næste 3 år.
Det bliver kun mere tragikomisk, når man tænker på, at forbundet præsenterer aftalen som det bedst opnåelige, og at vi som bekendt selv har betalt for dette resultat gennem vores kontingent.
Der må sidde nogen på den anden side af bordet og grine højlydt lige nu...
Og nu vi taler om arbejdsgiverne, så er jeg i modsætning til forbundet hverken skuffet, vred eller OVERRASKET. Arbejdsgiverne arbejder for arbejdsgivernes interesser. HVAD HAVDE I REGNET MED?
Jeg forstår, at arbejdsgiverne var "hårde" under forhandlingerne, og at de brugte snedige tricks, såsom skrappe krav og korte deadlines til at presse en - for os - dårlig aftale igennem... Det kaldes forhandling. Måske forbundet kunne lære noget!
Arbejdsgiverne varetog arbejdsgivernes interesser, mens forbundet tilsyneladende ikke helt kan overskue, hvad lønmodtagernes interesser egentlig er. Er det højere løn? Lavere løn? Hvad er det, I har kæmpet for?
Men jeg forstår, at Journalistforbundet ønskede en aftale mere end noget andet, og at man derfor var villig til at strække sig mere end almindelig langt. Ja faktisk umanérlig langt, har man strukket sig, for at komme arbejdsgiverne i møde... Tak, men det havde I virkelig ikke behøvet...
Jeg mangler stadig at høre de gode argumenter for, at vi skal stemme ja til denne aftale, når det bedste, I kan præstere, er total underkastelse.
Jeg mangler stadig at høre, hvad planen er herfra. Hvordan skulle det blive bedre næste gang, når I nu har vist, at vi er villige til at acceptere hvad-som-helst, bare vi kan beholde, hvad vi har. Spiller vi det lange spil - mod bunden - eller er der nogen derinde, der kan vise lidt rygrad?
Jeg skriver for egen regning, men jeg ved, at mange kolleger deler min holdning.
Det her er ikke bare en ommer, for inkompetence bør ikke belønnes med en chance til.
Med venlig hilsen,
Simon Lund Christiansen, FinansWatch