Werge: Vi er åbne for at skifte bank

DJ-ledelsen holder i næste uge møde med Danske Capital, der har investeret forbundets penge i lande med ondt i pressefriheden. »Hvis vi vil ud af engagementet, bliver det ikke et problem,« siger næstformand i DJ Lars Werge til journalisten.dk.

DJ-ledelsen holder i næste uge møde med Danske Capital, der har investeret forbundets penge i lande med ondt i pressefriheden. »Hvis vi vil ud af engagementet, bliver det ikke et problem,« siger næstformand i DJ Lars Werge til journalisten.dk.

"DJ-penge går til presseundertrykkende regeringer", lød det i seneste nummer af Journalisten, hvor det blev afsløret, at Dansk Journalistforbund (DJ) gennem sin bankforbindelse Danske Capital har investeret penge i udenlandske statsobligationer i lande – som for eksempel Rusland – med ondt i pressefriheden.

Journalisten valgte at stille spørgsmål ved, at DJ låner penge til Rusland, samtidig med at DJ hjælper en eller flere russiske journalister med at flygte fra det selv samme land.
Til det svarede næstformand Lars Werge:

»Jeg kan godt forstå det, hvis nogen synes, at det umiddelbart virker mærkeligt. Det er også derfor, jeg siger, at vi vil diskutere det i forretningsudvalget og hovedbestyrelsen.«

Nu er investeringerne blevet drøftet i forretningsudvalget.

»Jeg orienterede forretningsudvalget om sagen. Samtidig fortalte jeg, at Linda Garlov (direktør i DJ, red.) og jeg i næste uge skal holde møde med Danske Capital,« siger Lars Werge til Journalisten.dk.

»Svarene vil vi så kunne præsentere på hovedbestyrelsesmødet i næste uge,« fortsætter han.

Han understreger, at DJ ikke har noget ønske om at undertrykke pressefriheden, men det er en svær balancegang at vælge sine investeringer korrekt.

»DJ vil gerne have en høj etisk profil, hvilket vi også har langt hen ad vejen. Men det kan være svært at holde alting helt hvidt, da der er nuancer overalt,« siger Lars Werge.

Flere gange vender Lars Werge tilbage til, at det er vigtigt for DJ at have helt klare linjer. Også når det drejer sig om bankforbindelse:

»Hvis vi finder ud af, at vi vil ud af engagementet med Danske Capital, så vil det ikke være et problem. Vi har ikke giftet os med dem, vi har ingen fasttømret alliance, og vi er altid åbne for at ryste posen.«

0 Kommentarer