Victorias hoved tog Berlingske-læserne med storm

Julens mest læste historie i Berlingske var hverken om snestorm eller en rasende Bertel Haarder. Det var en lang, journalistisk fortælling om en lille, nepalesisk pige med et stort hoved.

Julens mest læste historie i Berlingske var hverken om snestorm eller en rasende Bertel Haarder. Det var en lang, journalistisk fortælling om en lille, nepalesisk pige med et stort hoved.

»Vi har hørt så meget om, at læserne ikke gider læse langt og ikke har tid til at fordybe sig i noget. Og jeg tror ikke på det. Hvis det taler til noget alment menneskeligt, så skal folk sgu nok hænge på.«

Sådan siger Berlingske-journalist Line Holm Nielsen, og i dagene omkring jul og nytår beviste hun og fotografen Mads Nissen, at det ikke er tom snak.

I en beretning over fem afsnit fortæller de historien om den lille Victoria, der er født med vand i hovedet, og den danske kvinde Cecilie Mose Hansen, der ser et billede at pigen i avisen og rejser til Nepal for at redde hende fra sikker og ensom død i hospitalets baglokale. Og det har været en overvældende succes.

»Henover julen har det simpelthen været DET mest klikkede. De fem kapitler lå alle på top otte over ugens mest læste, foran vejr-historier og Bertel Haarder. I alt har historierne fået omkring 400.000 klik,« fortæller Line Holm, der også har modtaget mere end 100 mails som respons – langt mere end hun før har oplevet.

Hun og Mads Nissen lagde selv grundstenen til historien, da de denne sommer var i Nepal for at skrive en historie om mødredødelighed. Da de blev vist rundt på et hospital stødte de tilfældigt på pigen Victoria.

»Vi kommer ind i et baglokale, nærmest et skyllerum. Jeg tror, jeg skal se en maskine, og så ligger det her barn med et kæmpe hoved. Da vi spurgte lægerne, hvad der skulle ske med Victoria, svarer det bare, at man kun kan håbe, hun hurtigt vil få fred,« fortæller hun.

De rejser hjem, historien om mødredødelighed bliver skrevet og billede at Victoria kommer på for at illustrere, hvor store lidelserne er, når et land ikke har råd til et ordentligt sundhedssystem.

Da artiklen bliver trykt, kommer der en mængde reaktioner, alle omkring billedet. En af dem er særligt vedholdende. Det er Cecilie Mose Hansen, der på eget initiativ går i gang med at finde en kirurg, der kan hjælpe Victoria. Hun holder løbende Line Holm underrettet, og i september kontakter hun Holm og spørger, om de vil tage med hende til Nepal. Resten er historie – en velfortalt historie, der desværre ender sørgeligt, da Victoria dør efter sin anden operation.

Men for Line Holm og Mads Nissen har oplevelsen været fagligt opløftende.

»Jeg synes, der er en tendens i mediebranchen til at prestigen, omtalen og hæderen tilfalder den klassiske hardcore graverjournalist, der sidder til langt ud på natten og knalder magthaverne op ad væggen. Den journalistik er ved gud også vigtig, jeg tror bare ikke, man vinder så mange læsere. Man skal tale både til hjernen og hjertet, og jeg tror, vi taler for meget til hjernen og giver for mange lektier for. Der skal også nogle store læseoplevelser til.«

Læs artikelserien 'I Victorias navn' her.

0 Kommentarer