»Vi løser en umulig opgave hver dag«

Medarbejderne vil hjertens gerne hjælpe med at opfylde ambitionerne fra Midtjyske Mediers nye chef, Dorthe Carlsen, men journalistikken halter allerede, og de kan ikke løbe stærkere, advarer tillidsrepræsentant.

Medarbejderne vil hjertens gerne hjælpe med at opfylde ambitionerne fra Midtjyske Mediers nye chef, Dorthe Carlsen, men journalistikken halter allerede, og de kan ikke løbe stærkere, advarer tillidsrepræsentant.

Midtjyske Mediers nye chefredaktør hedder Dorthe Carlsen. Det bliver hendes opgave at hjælpe virksomheden med at finde sine ben igen efter en lang periode med pres, omlægninger og fyringer.

Den nye chef mener, at løsningen ligger i, at mediehuset arbejder bedre sammen med sig selv, når nu det både har dagblade, eftermiddagsaviser, ugeaviser og radiokanaler.

»Det er oplagt, at debatten omkring en topnyhed på nettet når at komme med i en eftermiddagsavis. Jeg håber på at bruge min erfaring til at skabe sammenhæng mellem de forskellige platforme,« siger hun.

Tillidsrepræsentant på Randers Amtsavis, der hører under Midtjyske Medier, Susanne Larsen er helt enig i, at fremtiden blandt andet ligger i at satse stort på nettet. Problemet er bare, at der ikke er nogen til at føre den vision ud i livet.

»Det er det eneste rigtige at gøre. Det ville bare være rart, hvis vi også havde ressourcerne til at udnytte nettet. Vi synes ikke, at vi kan løbe stærkere. Vi løser allerede en umulig opgave hver dag,« siger hun.

Ifølge Susanne Larsen halter journalistikken allerede nogle steder på hendes avis. Medarbejderne når simpelthen ikke det, de gerne ville. Noget af det, de håber på i fremtiden, er mere ro.

»Vi relancerede avisen to gange sidste år. Nu skal vi så gøre det igen. Jeg gider næsten ikke, men det nytter ikke noget, for det er nok ikke sidste gang. Jeg vil bare gerne have en chef, der tør udstikke nogle visioner og kan skaffe nogle penge,« siger hun.

Dorthe Carlsen kan i hvert fald berolige de medarbejdere, der sidder uroligt på stolene i det østjyske og frygter, at der er endnu en fyringsrunde lige om hjørnet.

»Vi mener, at vi er der nu, hvor vi kan sikre et sundt forretningsmæssigt niveau. Vi har ikke nogen aktuelle planer om flere justeringer,« siger hun.

0 Kommentarer