Oprøret i Ferieforeningen lykkedes kun delvist. Foreningens afgående formand, Jørgen Bache, er nemlig stadig formand for selve Feriefonden. Og dermed kan han blokere for en feriebolig i København.
Selv om Ferieforeningens formandskasket i går skiftede ejer fra Jørgen Bache til Lars Rugaard, så er det langtfra sikkert, at den nye bestyrelse kan komme igennem med dens planer om en feriebolig i København. Jørgen Bache er nemlig stadigvæk formand for selve Journalisternes Feriefond, som ejer ferieboligerne i både Danmark og udlandet. Og dermed sidder han tungt på magten.
»Reelt sidder bestyrelsen i fonden og jeg på magten,« siger Jørgen Bache til Journalisten.dk.
Ifølge Feriefondens egne regler udpeger Ferieforeningen syv af fondens otte bestyrelsesmedlemmer. Hvis foreningen derimod ønsker at afsætte et medlem i fonden, er det stort set umuligt.
I Journalisternes Feriefond §5 står der således:
»Fondsmyndigheden kan afsætte et bestyrelsesmedlem, der kommer ud af rådighed over sit bo eller gør sig skyldig i en handling, som gør ham uværdig til fortsat at beklæde hvervet som medlem af bestyrelsen, eller som i øvrigt viser sig åbenbart uegnet hertil.«
Og Jørgen Bache har ikke tænkt sig at forlade formandsposten, uanset hvor meget modstand han møder fra foreningen.
»Fonden er konstrueret på denne måde for at undgå fjendtlig overtagelse. Egentlig har fondens medlemmer livslangt medlemskab, og jeg har tænkt mig at blive siddende,« siger Jørgen Bache.
I yderste konsekvens kan det betyde, at intentionerne med gårsdagens ekstraordinære generalforsamling reelt er mislykkedes. Provinsens ønske om en feriebolig i København afvises nemlig fortsat af Jørgen Bache med henvisning til økonomiske årsager. Og det argument fastholder han.
»Fonden har ikke økonomi til at investere i en feriebolig i København, som det ser ud lige nu. Jeg regner med, at foreningen kommer med nogle konstruktive forslag til, hvordan ferieboligen kan finansieres. Til den tid er jeg villig til at se på deres forslag. Selv om det er urealistisk, kan foreningen jo også selv købe en feriebolig,« siger Jørgen Bache.
Den nye formand for Journalisternes Ferieforening, Lars Rugaard, er optimistisk, når det gælder anskaffelsen af en ny feriebolig i København:
»Den nye bestyrelse i foreningen og jeg vil sætte os ned og udarbejde et forslag til, hvordan vi får økonomi til at købe en feriebolig i København. Selv om Jørgen Bache er formand for fonden, så vil det undre mig meget, hvis han ikke bakker op om medlemmernes ønske om en feriebolig. Hvis Jørgen Bache sætter sig imod af principielle årsager, er det simpelthen for ynkeligt,« siger Lars Rugaard, der var initiativtageren til underskriftsindsamlingen i foråret, som altså i går førte til formandsskiftet i Ferieforeningen.
Bestyrelsen i Journalisternes Ferieforening
Formand Lars Rugaard
Henrik Louis Simonsen
Villy Dall
Lise Thing
Peter Thornvig
Gunni Busck
Mads Raagaard
Bestyrelsen i Journalisternes Feriefond
Formand Jørgen Bache
Helle Kastholm
Kirsten Skaaning
Karin Harild
Mads Raagaard
Henning Lahrmann
Line Markwarth
Carsten Kirstein, advokat, udpeget af Advokatrådet
Christina Pedersen, suppleant
Stine Bolther, suppleant
Kilde: Hjemmesiden for Journalisternes Feriefond
8