Nyhedsoverblik

data_usage
chevron_left
chevron_right
10:53 07.02.2023 Anna Sol Jørgensen

TV2 Nord er alene om at få såkaldt produktionsstøtte fra kommune

TV2 Nord er den eneste af landets TV2-regioner, der har fået såkaldt produktionsstøtte fra en kommune.

Det fremgår af en rundspørge foretaget af Nordjyske, der tidligere har afdækket, at TV 2 Nord har modtaget penge fra Aalborg Kommune, efter kanalens administrerende direktør og ansvarshavende chefredaktør Mikael Justesen har taget direkte kontakt til borgmester Thomas Kastrup-Larsen. Begge parter har efter kritik afvist, at deres forhold er anderledes, end forholdet normalt er mellem en borgmester og en ansvarshavende chefredaktør.

Aalborg Kommune har siden 2015 støtter TV2 Nord med mindst 1.136.000 kroner. Pengene fra kommunen er bevilliget til dækning af Nibe Festival flere gange, DGI’s landsttøvne og arrangementet ‘Frihedsfesten’.

Mikael Justesen afviser overfor Nordjyske, at der skulle være et problem i, at TV2 Nord har modtaget den såkaldte produktionsstøtte.

”Der står i loven, vi kan, men jeg ved ikke, hvorfor de andre ikke har set, det er en mulighed,” siger han til Nordjyske.

SENESTE NYT

Flere nyheder