Claus Birch stopper som tillidsmand hos TV 2 i Odense. Han var med fra start, har forhandlet med alle otte direktører, og for to år siden fik han Carsten Nielsen-legatet for sit faglige engagement.
»I 23 år har to ting været mejslet ned i den fynske grundvold. TV 2's hovedkvarter ligger i Odense, og tillidsmanden i Odense hedder Claus Birch. Men en epoke slutter. Claus Birch har besluttet at stoppe som tillidsmand for de 400 DJ-ansatte på TV 2.«
Sådan indleder tillidsmand Lennart Sten en mail, han netop har sendt ud til DJ-medlemmer i TV 2.
Claus Birch har været tillidsmand på TV 2 i Odense siden 1988, hvor kanalen blev stiftet. Det betyder også, at han har været med til at forhandle den første overenskomst og siden har siddet over for otte forskellige direktører i forhandlingslokalerne.
Claus Birch modtog for to år siden Carsten Nielsen-legatet for sit mangeårige arbejde for at udvikle Dansk Journalistforbund.
»Mange diskussioner, argumenter og aftaler er røget over direktionsbordene i kampen for at få de bedste aftaler for de ansatte. I dag er TV 2's overenskomst på mange områder en af de bedste og en af de mest moderne i den danske medieverden. Det har Claus Birch en stor andel i,« skriver Lennart Sten i den interne mail.
Claus Birch fortsætter som klipper på TV 2.
0 Kommentarer
Du skal være logget ind med dit DJ-login for at kunne kommentere på artiklen.