Det var i strid med reglerne om reklame og sponsorering, da TV 2 i april sidste år bragte flere indslag, der var sponsoreret af virksomheden Too Good To Go.
Det slår Radio- og tv-nævnet fast i en afgørelse.
Afgørelsen kommer, efter at en seer havde klaget til nævnet over indslagene, der blev bragt i Go’ Morgen Danmark og Go’ Aften Live på TV 2. Klageren mente ikke, at det fremgik tydeligt nok i programmerne, at indslagene om madspild var sponsoreret og betalt af virksomheden. I løbet af indslaget optræder Too Good To Go’s logo i nogle sekunder af gangen sammen med TV 2’s logo.
TV 2 erkender i forbindelse med nævnets behandling af klagen, at grafikkerne, der fortalte om samarbejdet med Too Good To Go, var for små.
“Derfor har TV 2 besluttet fremover fast at anvende en større skrifttype af sponsorkrediteringer,” står der i afgørelsen.
TV 2 tilføjer, at ‘præsenteret i samarbejde med’ altid er udgangspunktet ved den type samarbejde, og at tv-stationen ikke før har fået klager over det.