Knap har Søren Gade (V) forladt Forsvarsministeriet sammen med sin spindoktor, Jacob Winther, før lækagesagen atter optrappes, skriver Politiken. Nu vil Politiet have klarlagt, hvem der i 2007 lækkede oplysningerne til TV 2 om, at danske jægersoldater skulle til Irak.
Ifølge Politiken vil politiet tvinge to medarbejdere ved TV 2 til at afgive vidneforklaring og afsløre kilden til oplysningen. Og nægter de, så vil politiet angiveligt forsøge at få dem idømt dagbøder eller fængsel, indtil de samarbejder.
»Retsplejeloven indeholder forskellige regler om, hvad man gør ved modvillige vidner. Men lad os nu se, om det bliver nødvendigt«, siger politiadvokat Dorit Borgaard til Politiken.
TV 2's nyhedschef Michael Dyrby udtaler til avisen, at han formoder, at de to, som politiet vil pålægge vidneforklaring, er ham selv og TV 2-journalisten Rasmus Tantholt.
»Vi agter ikke at afsløre vores kilde, fordi loven giver os ret at beskytte vores kilder. Jeg har svært ved at se, at en dommer vil ophæve denne ret«, siger han.
Allerede i går kom det frem, at DR tvinges til at udlevere den omstridte lækage-lydfil til politiet.
Ifølge flere medier har Københavns Politi anmodet om den dommerkendelse, der som det eneste kan få Kenneth Plummer til at udlevere lydfilen, der indeholder oplysninger om, hvem der lækkede historien om danske jægersoldater i Irak til TV 2.
Og i aftes meldte SF i øvrigt, at journalister bør opgive kildebeskyttelse og afsløre kilderne til jægerlak, fordi sagen er så alvorlig.
0 Kommentarer
Du skal være logget ind med dit DJ-login for at kunne kommentere på artiklen.