TV 2 anklages for snyd i fotokonkurrence

TV 2 har udlovet 45.000 kroner til den seer, der kan tage det bedste foto af det danske vejr. Men konkurrencen er snyd, mener en deltager, der anklager finalebillederne for at være for flotte.

TV 2 har udlovet 45.000 kroner til den seer, der kan tage det bedste foto af det danske vejr. Men konkurrencen er snyd, mener en deltager, der anklager finalebillederne for at være for flotte.

Hvis man vil vinde TV 2's storstilede fotokonkurrence 'Skyd den danske sommer' skal man ikke blot være en dygtig fotograf. Man skal også være en haj til fotoredigering for at have en jordisk chance. Det mener en utilfreds deltager i konkurrencen, som finder vilkårene helt urimelige. Han mener, at finalebillederne er langt flottere, end sommervejret herhjemme er.

»Det er langt ude, for det kan den danske sommer slet ikke leve op til. Billederne er tydeligvis lavet på computer, og det holder ikke, når der er tale om en fotokonkurrence,« siger Niels Martner til Ekstrabladet.dk.

Den vrede deltager har googlet de fem finalisters baggrund og fundet ud af, at de tre har en professionel baggrund.

»Det viser jo bare, at det slet ikke er en folkelig konkurrence, som TV 2 vil have det til at se ud som,« siger Niels Martner til netavisen.

Hans harme tages til efterretning af TV 2's meteorolog Peter Tanev.

»Det er rigtig kedeligt, når man laver noget, som skal gøre folk glade og aktivere en masse seere, og nogen så bliver sure over det. Det har selvfølgelig aldrig været meningen,« siger han til Ekstrabladet.dk. Peter Tanev vil nu overveje at ændre i konkurrencereglerne til næste gang.

0 Kommentarer