Tre ugeaviser solgt ud

Sjællandske Medier betaler 37 mio. kroner for tre ugeaviser, der fra 1. juni er frikøbt fra Berlingske Media. To af ugeaviserne samles i et nyt mediecenter i Taastrup. Den tredje avis fusioneres. Mecom oplyser, at indtægterne fra salget hældes i udestående banklån (Opdateret 09:50 med oplysninger fra Mecom)

Det ny Odsherred, Vestegnen og Lokalavisen Taastrup har skiftet ejer. Sjællandske Medier har købt de tre ugeaviser ud af Berlingske Media med overtagelse allerede den 1. juni.

Lokalavisen Taastrup og Vestegnen skal indgå i et nyt mediecenter, der etableres i Taastrup, siger Sjællandske Mediers chefredaktør, Torben Dalby Larsen, til sn.dk.

Mediecentret bliver blandt andet hjemsted for DAGBLADET Roskildes redaktion i Taastrup, for Lokalavisen Taastrup, for Vestegnen og for hjemmesiden www.sn.dk/taastrup.

I Odsherred er planen, at ugeaviserne Det ny Odsherred og Odsherredskysten samles til en enkelt ugeavis. De to ugeaviser udkommer i dag på samme ugedag og distribueres sammen.

"Udviklingen og de økonomiske resultater viser, at der ikke er basis for to ugeaviser i Odsherred. Vi skaber nu noget bæredygtigt med den ønskværdige kvalitet og med det nødvendige omfang," siger Torben Dalby Larsen til sn.dk. Blandt andet specialmagasinet "Mit Odsherred" vil fortsat udkomme.

I forbindelse med overtagelsen af de tre ugeaviser sælger Sjællandske Medier sin 25 procents ejerandel af Sjællandske Avistryk til Berlingske Media. Dermed er trykkeriet ejet 100 procent af Berlingske Media.

Berlingske Medias ejer, det britiske Mecom, har netop meddelt, at indtægterne fra salget vil blive brugt til at reducere udestående banklån.

Prisen for de tre ugeaviser er 37 mio. kroner, fremgår det af Mecoms meddelelse.

De tre ugeaviser bidrog i 2012 tilsammen med 6,5 mio. kroner i overskud.

 

0 Kommentarer