Landsforening anklager TV 2-vært for at omtale transseksuelle respektløst og sammenligne dem med »freak-show«. På TV 2 vil de ikke undskylde noget, slår redaktionschef fast. (Opdateret 13.20)
Landsforeningen for Bøsser, Lesbiske, Biseksuelle og Transpersoner (LGBT) kritiserer en vært på TV 2's lokalstation TV2 Østjylland for at tale nedsættende om transseksuelle. De har nu indgivet en officiel klage til tv-kanalen. Det skriver nyhedsbureauet Newspaq.
LGBT er utilfredse med et interview, der blev sendt på TV2 Østjylland den 7. januar i år. Studieværten interviewer redaktøren af et nyt blad for homoseksuelle.
LGBT klager over, at studieværten konsekvent omtaler en transseksuel fra magasinet, der har skiftet køn fra mand til kvinde, som »ham«. De klager også over et konkret spørgsmål:
»Hvor går grænsen fra et kærligt portræt af sådan en 'kvinde-mand' til et decideret freakshow, særlinge med perverse lyster?« spørger studieværten.
»At omtale en transperson som 'ham' næsten konsekvent er mangel på respekt. Og når man sammenligner transpersoner og freakshow, sætter man det indirekte i samme kategori, selv om man ikke siger det direkte. Det er ikke i orden,« siger Sebastian Svegaard, transpolitisk talsperson for LGBT, til Newspaq.
TV2 Østjylland vil ikke undskylde eller beklage.
»Jeg synes ikke, at de anklager om, at det er hadsk og ondsindet, har noget på sig. Vi er selvfølgelig kede af, at nogle har følt sig sårede, men vi har ikke noget at undskylde eller beklage,« siger redaktionschef på TV2 Østjylland Eva Kvist.
(Opdateret 13.20: Vi havde skrevet, at det var redaktøren af magasinet, der blev omtalt som 'ham'. Det er imidlertid en case fra magasinet.)
23