TotalLokal får ingen støtte: »Jeg er nødt til at lukke det ned«

Journalist Henrik Larsen har arbejdet gratis i seks måneder på at skabe TotalLokal. Men efter andet afslag på mediestøtte kan det lokale netmedie ikke fortsætte. »Det her har jo været min store drøm. Jeg sagde op for at starte det projekt«

Netmediet TotalLokal blev stiftet i slutningen af 2013. Nu ser det ud til at lukke ned igen. Årsagen er, at stifter Henrik Larsen i går modtog et afslag på innovationsstøtte for anden gang.

Henrik Larsen tog ellers imod en frivillig fratrædelse fra Ekstra Bladet for at starte TotalLokal op. I første omgang ville han skabe en franchise-kæde af netmedier, men siden i sommer har han sammen med en kollega skærpet fokus til områderne Viborg og Faaborg-Midtfyn.

»Det her var jo min store drøm. Jeg har været ansat på etablerede medier i over 20 år, og jeg sagde op for at starte det her projekt. Så jeg er rigtig ked af, hvis det ikke lykkes,« siger Henrik Larsen.

Men i dag er den første dag siden i sommer, at der ikke er publiceret noget på totallokal.dk.

Nødt til at lukke ned

TotalLokal havde ansøgt om 1.020.000 kroner. Pengene skulle ifølge Henrik Larsen blandt andet gå til mere markedsføring, bedre annoncesalg – og til at betale de to stiftere, der i dag arbejder gratis.

»Nu har jeg arbejdet gratis i over et halvt år, og det kan jeg ikke blive ved med. Konsekvensen er, at jeg er nødt til at lukke det ned – medmindre der kommer en investor eller ny kapital,« siger Henrik Larsen.

Han ærgrer sig over, at det ikke er lykkedes at overbevise Medienævnet. I afslaget lægges blandt andet vægt på, at TotalLokal har budgetteret med ”meget høje” annonceindtægter, samt at det ”ikke er sandsynliggjort, at forretningsmodellen med aftaler med redaktører på franchise-lignende vilkår er en bæredygtig model”.

»Jeg synes, at vi formår – med langt færre midler – at komme lige så bredt ud som de etablerede medier. Men jeg er ked af, hvis jeg ikke har formået at udfylde ansøgningsskemaerne godt og grundigt nok.«

Brug for støtte for at blive bæredygtig forretning

Nævnet mener heller ikke, at TotalLokal dokumenterer, at ”der er rimelig grund til at antage, at nyhedsmediet efter støtteperiodens udløb vil kunne blive økonomisk selvbærende”.

»Det er jo rigtigt, at vi indtil videre ikke har bevist vores kommercielle værdi. Men det er heller ikke det, vi har opfattet som meningen med den pulje. Pointen er, at vi har brug for støtte for at opbygge en bæredygtig forretning,« siger Henrik Larsen.

Han ærgrer sig over, at TotalLokal måske må lukke. Først og fremmest er han stolt af, hvor bredt det unge netmedie er nået ud i Viborg-området.

»Vi har næsten lige så mange likes på Facebook som det største lokalmedie i Viborg-området, selv om vi kun har én skribent. Vi er flere uger i træk nået ud til 40-50.000 brugere. Den anden dag skrev vi om en butik, der har ansat en udviklingshæmmet. Historien nåede ud til 28.000 brugere. Jeg forstår ikke, hvad mere der skal til.«

Allerede begyndt at søge job

Hvad skal der ske med dig, hvis I ikke finder en løsning?

»Min virkelighed er jo, at jeg har en familie. Så må jeg forsøge at komme tilbage i den etablerede mediebranche, som godt kan få mediestøtte. Jeg er allerede begyndt at søge stillinger nu, for det er jeg nødt til.«

Henrik Larsen understreger, at han ønsker det bedste for de nye netmedier, der har fået støtte.

»Jeg håber, at andre får held med det, men jeg kan tvivle på, at der er andre journalister og iværksættere i Danmark, der vil få held med at lave et alternativt lokalt medie. Man er oppe imod etablerede medier, der får mediestøtte, og det er altså ikke særlig fair konkurrence,« mener han.

Kun halvdelen af støtten uddelt

Kulturstyrelsen har i dag i en pressemeddelelse oplyst, at kun halvdelen af den samlede innovationspulje på 20 mio. kr. er blevet uddelt. Det betyder, at den anden halvdel glider tilbage og skal fordeles blandt de etablerede medier.

I alt er innovationspuljen blevet fordelt til 10 medier. Det sker i to kategorier: Etableringsstøtte til nye medier og udviklingsstøtte til allerede eksisterende netmedier.

Du kan se støttemodtagerne her:

Etableringsstøtte
Neo 99.960 kr.
Nyhedsmagasinet Critico 300.000 kr.
Uddannelsesnyheder.dk 160.500 kr.
Artist-Journalist 300.000 kr.
The Murmur 1.101.000 kr.
Your Danish Life 500.000 kr.

Udviklingsstøtte
ATLAS Magasin 1.828.000 kr.
Netudgaven.dk 250.000 kr.
Modkraft.dk 40.000 kr.
TV-Kalundborg.dk 313.200 kr.

1 Kommentar

Mikael nielsen
14. NOVEMBER 2014
Der er vel bare ikke brug for
Der er vel bare ikke brug for endnu et lokal nyheds medie. Dem er der efterhånden mange af .