Nyhedsoverblik

data_usage
chevron_left
chevron_right
10:47 03.08.2023 Sebastian Goos

Tidligere FH-pressechef har bidraget til advokatundersøgelse

Tidligere FH-pressechef Jakob Elkjær har bidraget til Kromann Reumerts advokatundersøgelse af påstået sexchikane fra tidligere formand Lizette Risgaard, som er blevet omtalt i artikler i Ekstra Bladet og Berlingske.

Det skriver han selv i et indlæg hos Altinget:

”Mit interne kendskab til håndteringen fra dengang jeg var pressechef, har jeg delt med advokatfirmaet Kromann Reumert, som FH har opfordret til.”

Jakob Elkjær fratrådte stillingen hos FH i januar, hvor FH nedlagde presse- og kommunikationsafdelingen som selvstændig enhed. Det var knap tre måneder inden Ekstra Bladet og Berlingske bragte de første artikler om anklagerne mod Lizette Risgaard.

Indlægget handler om fremtiden for FH, hvor den tidligere pressechef råder sin tidligere arbejdsplads til at lægge advokatundersøgelsens konklusioner frem i lyset.

 

SENESTE NYT

Flere nyheder