Nyhedsoverblik

data_usage
chevron_left
chevron_right
09:35 28.04.2023 Anna Sol Jørgensen

Thomas Heurlin har redningsplan for Impacts produktioner og medarbejdere

Thomas Heurlin har redningsplan for Impacts produktioner og medarbejdere

Thomas Lekfeldt/Ritzau Scanpix

Konkursbegæringen er det første skridt i et forsøg på at redde produktionsselskabet Impact TV, dets produktioner og medarbejdere, fortæller selskabets administrerende direktør, Thomas Heurlin, til MediaWatch, efter at selskabet i går blev begæret konkurs.

Mere specifikt består redningsplanen i, at kuratoren lader en producent købe aktiver i produktionsselskabet som rettigheder, udviklingsprojekter og brand, hvorefter selskabet skal videreføres i en ny ejerkonstruktion, som Thomas Heurlin skal være en del af. Det er hans hensigt at have det på plads inden for få uger.

”Der er to ting, jeg gerne vil sikre, og som er sikret bedst ved at indgive en konkursbegæring: Jeg vil gerne sikre alle de produktioner, vi har i produktion og udvikling, så de kan blive ført ud i livet. Desuden vil jeg sikre de medarbejdere, jeg har på produktionerne,” siger Thomas Heurlin til MediaWatch.

Impact TV, som Thomas Heurlin stiftede i 2015, blev begæret konkurs i går. Det har dog ikke været nogen hemmelighed, at Impact TV var i økonomiske vanskeligheder. Firmaet skulle før årsskiftet betale mere end to millioner kroner tilbage i corona-momslån. Men pengene var der ikke, og sagen kom til Gældsstyrelsen.

”Covid kostede os dyrt, både i form af ekstra omkostninger, udskudte og/eller aflyste projekter og senest tilbagebetaling af corona-lån, som vi ikke kan indfri med de strenge vilkår, der gælder. Derfor var en konkurs den ansvarlige udgang,” sagde Thomas Heurlin i går i pressemeddelelsen.

SENESTE NYT

Flere nyheder