Tæsk til nisse-slogan

 Sloganet "Vi tror på julemanden - men ikke på Nissen" bliver sablet ned af kommunikationseksperterne.

 

Sloganet "Vi tror på julemanden – men ikke på Nissen" bliver sablet ned af kommunikationseksperterne.

"Det er gispende tankemæssigt armod, der kommer til udtryk i det slogan."

Det er faktisk muligt at høre Frederik Preislers rystende hoved i den anden ende af telefonrøret.

Han er direktør for reklamebureauet Propaganda og lever af at sælge holdninger og budskaber.

Sloganet "Vi tror på julemanden – men ikke på Nissen" er formodentlig det budskab, som DR-journalisterne har fået længst ud i befolkningen. Samtlige aviser og de fleste tv-stationer har vist billeder af DR-journalister i t-shirts med sloganet på maven. Der er også lavet store klistermærker med samme budskab.

Pr-gruppen, som DR-journalisternes kampagnegruppe kalder sig selv, er tilfredse med deres slogan:

"Det kan godt være, det ikke holder til nytår, men så finder vi på et andet," siger en fra gruppen.

"Folk dør af grin, når de hører det ude på gaden. Dem, der ikke forstår det, spørger, hvad det betyder. Så vi synes faktisk, det er godt," siger en anden fra pr-gruppen.

Men ifølge eksperterne rammer sloganet helt ved siden af. Det gør faktisk mere skade end gavn, mener de.

 

Jess Myrthu, kommunikationsrådgiver og direktør i Jøp, Ove og Myrthu:
"Sloganet siger intet om substansen i konflikten. Men det siger, at Nissen er dum, og hvad så? Hvordan skal befolkningen kunne vurdere konflikten ud fra det? Masser af mennesker tror, at det først og fremmest handler om mere i løn, men det handler jo om principper. Det hjælper sloganet dem ikke med at forstå," siger Jess Myrthu.

 

Frank Andersen, kreativ direktør i reklamebureauet Umwelt:
"Sloganet er da sjovt, men det er ikke begavet. Det virker simpelthen ikke at sige, at Nissen er dum. Den strejke er en alvorlig sag for journalisterne. Derfor burde sloganet også fortælle, hvorfor man strejker. Hvorfor skal vi have ondt af dem?" spørger Frank Andersen.

 

Frederik Preisler, direktør i reklamebureauet Propaganda:
"Journalisterne ved ikke rigtigt, hvad de skal sige, så de laver et ordspil. Ha, ha julemanden og Nissen. Det er meget hjælpeløst. Det opfattes meget nemt som om, at de ikke tror, Nissen vil give dem flere penge. Og hvad så? Det kan man ikke bruge til noget i en kampagne. Det kan måske tjene til intern moralsk oprustning, men udadtil er det til 00," siger Frederik Preisler.

Læs også: Forfejlet kampagne

0 Kommentarer