
Folketinget
Hvis det står til Dansk Folkeparti, er det ikke længere kun virksomheder, der skal have en sur smiley, hvis forholdene er kritisable.
Det skal ministerierne også, hvis de er for langsomme om at besvare begæringer om aktindsigt
»De offentlige myndigheder vurderer virksomheder og små pizzeriaer med en smiley, men så må det også gælde den anden vej. Der kan gå mange måneder, før man får svar på en aktindsigt, og så er emnet måske blevet uaktuelt,« siger Dansk Folkepartis medlem af retsudvalget, Pia Adelsteen.
»En smiley-ordning løser ikke problemet, men den kan give et indblik i, hvad der foregår. Forhåbentligt kan de udstille de ministerier, som ikke overholder reglerne,« siger hun.
Journalist hos Information Ulrik Dahlin har skrevet mange artikler om ministeriernes dårlige svartider på begæringer om aktindsigt. Blandt andet har han tidligere i år dokumenteret, at Finansministeriet alene svarer for sent på to ud af tre aktindsigter.
»Jeg tænker, at der er behov for hvad som helst – også en smiley-ordning. Hvis den kan hjælpe til at sætte fokus på problemet, er det godt. Jeg anerkender, at nogle aktindsigter tager lang tid, og noget af forklaringen på de lange svartider kan være, at ministerierne ikke har ressourcer nok. Jeg tror dog også, at en del af de lange svartider hænger sammen med, at det er bevidst, at de ikke svarer. Man lader dem køle så længe som muligt. Jo mindre, der kommer ud, jo færre problemer får ministeren,« siger Ulrik Dahlin.
2