Medarbejderne på Ekstra Bladet er gik tirsdag hjem i protest over fyringer. "Ledelsen lytter ikke til alternativer," mener de. I dag er avisen ikke udkommet. Opdateret 08.18.
Ifølge både Politiken.dk og Ritzau planlægger Ekstra Bladets ledelse at opsige en række medarbejdere. Og manglende vilje til at diskutere alternative spareforslag fra de ansatte, fik tirsdag eftermiddag journalisterne til at nedlægge arbejdet.
Håbet er at vinde chefredaktionens lydhørhed, skrev Politiken.dk i går.
Ifølge journalist Jan Kjærgaard er det ledelsens plan at fyre fire medarbejdere samt omplacere en række andre medarbejdere. Samtidigt opsiges fire kontraktansættelser.
»Medlemmerne har nedlagt arbejdet i protest mod seriøsiteten i forhandlingerne«, forklarede Kjærgaard, ifølge Politiken.dk.
Strejken har ført til, at Ekstra Bladet ikke er udkommet i dag onsdag, skriver Ritzau.
Ifølge chefredaktør Poul Madsen er det beklageligt med fyringerne, men der kunne have været flere. Det er blevet undgået med frivillige fratrædelser.
»Vi er – ligesom alle andre danske aviser – ramt af oplagsfald, og derfor har vi været nødt til at spare på udgifterne,« siger Poul Madsen til Ritzau.
0 Kommentarer
Du skal være logget ind med dit DJ-login for at kunne kommentere på artiklen.