Nyhedsoverblik

data_usage
chevron_left
chevron_right
10:03 25.05.2022 Christian Lindhardt

Søren Vinterberg modtager ærespris

Journalist, forfatter, kritiker, oversætter og tegneseriekender Søren Vinterberg er dette års modtager af Pingprisens ærespris. Det oplyser Pingprisen i en pressemeddelelse.

Pingprisen er en dansk tegneseriepris, der hvert år hylder de bedste danske tegneserier i en række forskellige kategorier. Der uddeles desuden hvert år en ærespris til en person eller aktør med særlig betydning for tegneserien i Danmark.

I år har Søren Vinterberg modtaget æresprisen, fordi han ”som formidler, kritiker, oversætter og kurator, særligt hos dagbladene Information og Politiken, har haft en enorm betydning for udbredelsen af kvalitetstegneserier og den samlede opfattelse af kunstformen i Danmark over de seneste 50 år”.

Prisen overrækkes lørdag d. 28. maj, hvor det også afsløres, hvem der vinder de øvrige Pingpriser.

Der er 30 nominerede i syv kategorier, hvor der uddeles priser til

  • Bedste danske tegneserie
  • Bedste internationale tegneserie
  • Bedste internationale tegneserie på dansk
  • Bedste danske debut
  • Bedste børne/ungdomstegneserie
  • Bedste danske nettegneserie
  • Årets journalistiske tegner

SENESTE NYT

Flere nyheder