De Konservatives formand, Søren Pape Poulsen, har været i dialog med Naser Khader, efter at der den seneste tid har været historier om, at Naser Khader har intimideret debattører og kritikere.
Det skriver Søren Pape Poulsen på Twitter, efter at Naser Khader tidligere i dag blev sygemeldt med stress.
Blandt andet har Naser Khader kontaktet kritikernes arbejdsgivere.
”Det kan der kun være én holdning til. Alle har ret til at ytre sig frit, uanset hvem de arbejder for. Og arbejdsgivere skal naturligvis ikke kontaktes, selv om vi er uenige med en person, der tilfældigvis arbejder der.”
”Og vi er helt enige om, at det ikke skal gentage sig. Naser er nu sygemeldt, og det bør alle respektere. Uanset hvad der fik bægeret til at flyde over,” skriver Søren Pape Poulsen.