Det kan koste arbejdspladser og gå hårdt ud over de lokale ugeaviser, hvis ordningen for omdeling af reklamer laves om.
Det mener politisk ordfører for Socialdemokratiet Christian Rabjerg Madsen.
Han peger på, at mange ugeaviser er afhængige af at blive omdelt sammen med reklamerne.
Brancheorganisationen Dansk Industri (DI) og dagligvaregiganten Coop siger søndag, at det ville være en god idé at lave reklameordningen Reklamer Nej Tak om til en Ja Tak-ordning.
Men ifølge Christian Rabjerg Madsen er ugeaviser vigtige for lokaldemokrati og sammenhængskraft.
”Og derfor skulle vi jo nødigt trække det økonomiske tæppe væk under vores ugeblade, som rigtig mange er glade for. De er rigtigt vigtige for vores lokaldemokrati og den lokale samtale,” siger han.
Interesseorganisationerne Landdistrikternes Fællesråd og Danske Medier er enige, og Danske Medier vurderer, at omdelingsprisen vil stige mellem tre og fire gange for ugeaviserne, hvis ikke de bliver omdelt sammen med reklamer.
Den samlede ekstraomkostning bliver omkring 600 millioner kroner, skriver de i en pressemeddelelse. Det vil ifølge dem betyde, at mange ugeaviser slet ikke kan udkomme.