Skrappe New York Times

 

 

Kaffe og muffins. Lige præcis dér går grænsen for, hvad journalister på den amerikanske avis The New York Times må modtage fra kilderne. I et nyt 53-siders hæfte har avisen samlet husets etiske retningslinier, skriver det norske Journalisten i seneste nummer.

 

Reporterne på New York Times må ikke tage imod middage, rejser eller andre gaver. Det er forbudt at spise frokost ved pressemøder, med mindre avisen betaler. Journalisterne må heller ikke modtage pengegaver i forbindelse med priser fra forretningslivet. Avisen har lavet et standardiseret afslagsbrev til den slags. Når rejsejournalisten skal ud, betaler avisen selv rejsen, og det er forbudt for journali-sten at oplyse, hvor han arbejder. Når avisen tester en bil eller motorcykel, lejer avisen sig frem, undtagen når det drejer sig om racerbiler og militærkøretøjer.

Det er også forbudt for reporterne at holde foredrag, med mindre de gør det gratis, og avisen betaler transporten.

Til regelværket hører også, at reportere ikke offentligt må tilkendegive deres mening ved for eksempel at have en bagrude-streamer med "Nej til krig" siddende på bilen. Ej heller må journalisterne være gift med eller være kærester med personer, som arbejder inden for deres stofområder. I så fald bliver de flyttet til andet stofområde.

0 Kommentarer