Signe klipper podcasts til DR – udforsk hendes skrivebord her

Signe Mansdotter er uddannet komponist og sanger fra konservatoriet. Men hun fandt ud af, at hun ikke kan lide at optræde, og siden har hun lavet radio som sound designer og klipper. Senest har hun klippet P1-podcasten 'Lottomysteriet'. Gå på opdagelse på hendes bord ved lydpulten her

Hvem: Signe Mansdotter

Hvad: Selvstændig sound designer, klipper og komponist

Hvor: Studie i DR Byen

En stor lydpult, et sæt gode højtalere og et par dårlige høretelefoner. Det er nogle af de ting, man finder ved det skrivebord i DR Byen, hvor Signe Mansdotter arbejder for tiden.

Hun er selvstændig sound designer, klipper og komponist og har DR som sin primære kunde.

”Men jeg skifter skrivebord fra produktion til produktion. Lige nu sidder jeg i DR Fiktion og laver radiodrama – en nydramatisering af Kongens Fald,” fortæller hun.

Tidligere på året har hun blandt andet lavet P1-podcasten Lottomysteriet, hvor to journalister går på jagt efter en forsvunden lottovinder.

”Det er virkelig inspirerende at arbejde sammen med journalister. Typisk bliver jeg hevet ind, når de har et bud på et manus, og så bygger jeg det hele op i Pro Tools og er med til at finde formen og musikaliteten i fortællingen. Det er en fed proces,” fortæller Signe Mansdotter, der er uddannet fra musikkonservatoriet.

På billedet nedenfor kan du føre musen over de interaktive røde felter på hendes skrivebord og læse om tingene på det.

Signe Mandotter klipper podcasts for DR.
Foto: Tuala Hjarnø

0 Kommentarer