Selvmordspris til DR-dokumentar

Tilrettelæggerne bag DRs radiodokumentar "En 15-årig skal jo ikke dø", får årets Werther-pris, der gives til journalistik, som belyser selvmordsproblematikken.

Tilrettelæggerne bag DRs radiodokumentar "En 15-årig skal jo ikke dø", får årets Werther-pris, der gives til journalistik, som belyser selvmordsproblematikken.

Det er Cecilie Elmose Warnich og Cecilia Sejer, der står bag den prisvindende radioudsendelse. Den fortæller om den sorg, et forældrepar sidder tilbage med, efter at deres barn har begået selvmord.

»Det lykkes på forbilledlig vis de to tilrettelæggere at viderebringe forældrenes sorg, tanker og bestræbelser på at leve videre som en hel familie med to tilbageblevne børn. Priskomiteen er af den opfattelse, at udsendelser som denne kan være med til at skabe åbenhed omkring de efterladtes situation og undgå, at selvmord bliver tabuiseret,« hedder det i priskomiteens begrundelse.

Prisen på kr. 10.000 uddeles den 10. september – en dag, der er udråbt til World Suicide Prevention Day. Den overrækkes af tidligere kulturminister Elsebeth Gerner Nielsen klokken 15.30 i Vartov, Farvergade 27 i København.

Udsendelsen, der blev bragt første gang den 5. september 2007 på P1, kan høres her.

0 Kommentarer