Sejr på hjemmebane

 

 


I år vandt fem danske fotografer priser ved World Press Photo. For sjette år i træk er danske fotografer blandt vinderne i foto-verdensmesterskabet, men for første gang i nyere tid er der også vinderbilleder fotograferet i Danmark.

Friske visum-stempler i passet er ikke nødvendige for at vinde priser ved World Press Photo. Det viser den prisregn, der i år er skyllet ned over de danske fotografer.

To af de fem danske fotografer, der i år har vundet ved World Press Photo, har nemlig taget deres vinderbilleder herhjemme. Det er første gang i de seneste seks år, hvor danske fotografer har fået priser ved World Press Photo, at danske fotografer er nået til tops ved foto-verdensme-sterskabet med billeder taget i Danmark.

Casper Dalhoff vandt en første-pris for sin billedserie af udviklingshæmmede fra institutionen Sølund ved Skanderborg. Jyllands-Postens Lars Krabbe fik en andenpris for sit billede af Italiens ministerpræsident Silvio Berlusconi, der var i København, fordi et netværk af europæiske og asiatiske lande holdt topmøde.

"Det er dødgodt, at danske fotografer rejser ud, men det er ekstra dejligt at se, at der også kan tages gode billeder herhjemme. Med det her bliver diskussionen, om at de gode billeder findes i udlandet, gennemhullet," siger Lars Lindskov, der er formand for Pressefotografforbundet.

Politikens fotochef, Per Folkver, jubler også over de danske motiver.

"Det viser, at der er gode billeder overalt, og at det ikke behøver at være motiver af grædende mødre og afrevne lemmer, der vinder," siger Per Folkver.

Både Per Folkver og Lars Lindskov peger på, at fordybelsen er central for at tage gode billeder.

"Hvis man er tre uger i Sierra Leone, skal man kun fotografere og ikke hente sødmælk og børn i børnehaven, og man skal ikke lave flere opgaver på en dag. Alt andet lige giver udlandsrejser en mulighed for fordybelse," siger Lars Lindskov.

Han roser Casper Dalhoff for at finde fordybelsen, selv om han fotograferede hjemme i Danmark. For at opbygge sin billedserie besøgte Casper Dalhoff igennem godt tre år jævnligt de udviklingshæmmede på institutionen ved Skanderborg. Lars Krabbe derimod tog sit foto på en helt almindelig arbejdsdag, hvor han fangede øjeblikket – uden fordybelsen som springbræt.

Årets World Press Photo er taget af en fotograf på rejse. Eric Grigorian, som vinderen hedder, tog billedet i Iran, men er selv armenier bosat i USA.l

DEN 46. WORLD PRESS PHOTO-KONKURRENCE
– World Press Photos jury uddelte priser til i alt 55 fotografer.

– Fem af fotograferne var danske.

– 46 danske fotografer havde sendt fotografier ind.

– I alt sendte 3.913 fotografer fra 118 lande billeder ind.

– 21 nationaliteter vandt priser.

0 Kommentarer