#fag10: Et af søndagens sidste programpunkter på Fagfestival 2010 var en samtale mellem forfatteren Hanne-Vibeke Holst og Jyllands-Postens Hanne Fall Nielsen. Her gav forfatteren tilhørerne sine bedste tips til, hvordan man kommer i gang med at skrive en bog.
1. Læs!
Læs ekstremt meget. Lær af de rigtige og få bredt dit sproglige register ud.
2. Undgå klichéerne
Pres dig selv til at finde på noget bedre. Vær original.
3. Find litterære forbilleder du føler dig beslægtet med.
Følg dem, flå deres værker fra hinanden og find ud af hvordan de har gjort.
4. Skriv om det du kender til (citat: Hemmingway)
Skriv om noget du selv kan relatere til. For Hanne-Vibeke Holst selv har det blandt andet været interessen for køn og magt der har været betydende.
5. Saml inspiration
Lav en udklipsmappe og saml de artikler og billeder du falder over. Gem dem til når du har brug for inspiration.
6. Skriv til skuffen
Det er fint at skrive til skuffen til at begynde med. Brug det til at øve dig.
7. Lav en skrivegruppe
Find nogle kolleger eller venner der også skriver og lav en skrivegruppe hvor I læser hinandens tekster. Hep på hinanden.
8. Giv afkald
Hvis du gerne vil skrive, men har fuldtidsjob og svært ved at finde tiden, må du sætte nogle andre gøremål til side. Drop løbeturen, udsæt en aften med veninderne. Sæt dig for eksempel for at skrive hver søndag.
9. Spar op
Hvis du synes din skrivning lykkes, så afsæt en længere periode til at prøve det af. Spar op til en orlov fra dit arbejde og skriv.
10. R.I.S
Slå røven i sædet.
Forfatterinden gav publikum følgende afskedssalut med på vejen:
»Det er bedre at være en god journalist end en dårlig forfatter«.
Hanne-Vibeke Holst bedste bogtip til skrivning: Robert McKee (amerikansk scriptdoctor): "Story".
1 Kommentar
Du skal være logget ind med dit DJ-login for at kunne kommentere på artiklen.
Tak for et godt og inspirerende indlæg.