David Rehling accepterer Berlingske Tidendes beklagelse. Men han forstår ikke baggrunden for Egon Balsbys udfald. »Vi har altid talt så pænt til hinanden.«
»Jeg er tilfreds med beklagelsen fra Berlingske Tidende,« siger David Rehling til Journalisten.dk, efter at Berlingske Tidende i dag har trykt en uforbeholden beklagelse. Den skyldes, at "Groft sagt"-skribenten Egon Balsby den 4. marts udråbte David Rehling til Informations "homoseksuelle ateist-medarbejder".
Men selv om David Rehling er glad for offentliggørelsen af den beklagelse, der i første omgang kun havde status af en mail til ham fra Lisbeth Knudsen, undrer han sig fortsat.
»Egon Balsby blander min seksualitet ind i en omtale af min anmeldelse af en bog om sjælesorg, hvor den på ingen måde hører hjemme.«
Mens Lisbeth Knudsen lægger afstand til omtalen af David Rehlings seksualitet, har hun omvendt udtrykt forståelse for, at Egon Balsby i den konkrete sammenhæng nævner, at David Rehling er ateist. Men det tager David Rehling også afstand fra.
»Jeg er ikke erklæret ateist. Det har han ikke belæg for.«
I det hele taget kommer angrebet noget bag på David Rehling.
»De gange, jeg har mødt Balsby, har vores forhold været hjerteligt. Jeg har spist frokost med ham og beundret hans journalistik. Jeg vidste ikke, vi havde noget udestående. Vi har altid talt så pænt til hinanden.«
Og det har David Rehling tænkt sig at fortsætte med:
»Da Egon Balsby var på Weekendavisen, syntes jeg altid, at hans historier var nogle af de bedste i avisen.«
0 Kommentarer
Du skal være logget ind med dit DJ-login for at kunne kommentere på artiklen.