Hamad I Mohammed/Reuters/Ritzau Scanpix
TV 2’s korrespondent Rasmus Tantholdt blev i går kortvarigt tilbageholdt af politiet i Qatar.
Det skriver TV 2.
Korrespondenten, der er i Qatar under VM-slutrunden, blev tilbageholdt, da han ville filme et optrin mellem iranske fans efter kampen mellem USA og Iran. Her opstod der tumult mellem to grupper iranske fans, hvor den ene gruppe støtter præstestyret i Iran, og den anden gruppe støtter protesterne mod samme styre.
Ifølge TV 2 fik Rasmus Tantholdt af politiet at vide, at han kunne forlade området, hvis han slettede de optagelser, han havde lavet på stedet. Det nægtede han, men fik alligevel lov at gå fra stedet.
Det er anden gang, Rasmus Tantholdt kommer i klemme i Qatar. Tidligere på måneden blev han afbrudt af sikkerhedsfolk i hovedstaden Doha, der truede korrespondenten og hans fotograf med at smadre deres udstyr. Det skete, mens han var i gang med en live-gennemstilling fra en offentlig plads i hovedstaden.