Debatten har kørt heftigt på Radio24syvs Facebook-profil, siden kanalen i går lagde et klip fra eftermiddagsprogrammet ‘Reporterne’ på nettet.
I klippet interviewer vært Asger Juhl en mand, der har skrevet en række islamfjendske kommentarer på Facebook – blandt andet ”brænd kamel lortet af, vi har intet at bruge islam og moskeerne til i Danmark” i Facebook-gruppen ”Nej til moskeer – oprigtigt”.
Den kommentar blev delt af politiker Özlem Cekic (SF), som lagde flere barske kommentarer ud på Facebook. Reporterne på Radio24syv ringede til tre af personerne, der havde skrevet dem.
»To af dem trækker i land og siger, at de ikke mener, hvad de skriver. Men ham her mener det, han siger, gange 10,« siger Asger Juhl om manden til Journalisten.
Præsenterer sig som greve
Undervejs i interviewet lægger kilden to gange røret på, hvorefter radioværten ringer op igen. En af gangene præsenterer kilden sig selv ved navnet ”Severin Holtenskjold Von Castenborg” og fortæller, at han er greve, da Asger Juhl spørger ham, hvad han laver til daglig. Det er ikke det navn, han har præsenteret sig ved første gang, Asger Juhl ringede.
I interviewet spørger Asger Juhl blandt andet, om manden virkelig mener, at den bedste måde at bekæmpe rabiat islamisme på er ved at brænde muslimer.
Dertil svarer manden:
”Den rigtige måde er, at jeg kører til Polen og henter min Kalashnikov, og så går jeg amok.”
På Facebook har flere lyttere efterfølgende rejst spørgsmålet, om manden faktisk er greve, og om han er ved sine fulde fem.
»Vi kan jo ikke tjekke alle kilder, vi har i radioen, og det synes jeg heller ikke, vi skal gøre. Det er helt umuligt. Og hvis han nu har haft en hjerneblødning, så er det også en del af virkeligheden,« siger Asger Juhl.
Han henviser til, at en person på Facebook skriver, at han kender kilden og ved, at han har haft en hjerneblødning.
Havde spurgt jurister
Interviewet er lavet nogle timer, før det bliver sendt. Inden det bliver bragt, vender redaktionen det med Radio24syvs ledelse, forklarer Asger Juhl.
»Vi snakker med vores chefer om, hvorvidt aftalen i interviewet er klar nok. At han ved, at han er i radioen. Og om han selv er klar over, hvad han siger. Og det har vi ingen grund til at tro, at han ikke er. Vi ved godt, at det kan være problematisk at ringe almindelige mennesker, der ikke er medievante, op direkte i radioen og konfrontere dem med deres holdninger,« siger Asger Juhl.
Radioværten fortæller samtidig, at Radio24syv inden interviewet har rådført sig med mediejurister om, hvordan de skal håndtere konfronterende interviews med almindelige mennesker.
»I starten af interviewet fortæller vi, at vi sidder og optager det, han siger, og at det er i radioen. Det er en vending, vi har fået på plads med mediejurister, og når han siger OK til det, så er det i orden fra vores side,« siger han.
Udstiller ham ikke
Ifølge Asger Juhl er kilden allerede blevet en del af den offentlige debat, da Radio24syv interviewer ham. Han synes derfor ikke, det er problematisk, at de forholder ham hans holdninger.
Du synes ikke, at man risikerer at udstille ham ved at gøre sådan her?
»Han skriver åbent på sin Facebook, og han bliver allerede udstillet af Özlem Cekic. Men at ”udstille”, det er så åndssvagt et ord. Kan vi ikke sige noget andet? Vi lægger jo hans holdninger frem. Hvis der er nogen, der udstiller ham, er det jo ham selv.«
Står ved, hvad han har sagt og skrevet
Journalisten har også talt med kilden. Han bekræfter selv, at han er ved sine fulde fem, og at han står ved, hvad han har sagt i radioen. Tirsdag eftermiddag blev han sigtet af Nordjyllands Politi ifølge politiken.dk for at tilskynde til kriminelle handlinger med sin Facebook-kommentar.
Over for Journalisten fastholder kilden alligevel sine synspunkter.
Synes du stadig, det var en god idé at skrive det?
»Det synes jeg, det var.«
Hvorfor det?
»Det er, fordi det var rigtigt.«
Og du har ikke lyst til at trække det tilbage eller ændre noget af det, du skrev?
»Det har jeg ikke,« siger kilden til Journalisten.
15