Pressefotograferne presses af mobilkameraer, internet og mediebranchens krise. Derfor inviterer Pressefotografforbundet til paneldebat om fagets fremtid
Pressefotografiet er i opbrud, presset af mobilkameraer, internettet og krise i mediebranchen. Derfor indkalder Pressefotografforbundet til paneldebat om fagets fremtid.
I debatten deltager direktør i Scanpix Niels Hjerrild, fotograf Peter Hove Olesen fra Politiken og Christian Schade, der giver følgende opsang:
"Hvis du tror, at internettet snart går over, og alt bliver som før. At telefoner er noget, man bruger til at ringe med, og at dine kunder og arbejdsgivere er de samme om to år. Så har du ikke brug for et nyt kamera, men en tidsmaskine."
Under paneldebatten vil de tre deltagere give hver deres bud på fremtiden. Derefter er der fri debat.
0 Kommentarer
Du skal være logget ind med dit DJ-login for at kunne kommentere på artiklen.