Nyhedsoverblik

data_usage
chevron_left
chevron_right
07:33 03.12.2021 Kerstin Bruun-Hansen

Politikere bevilger 3 mio. kr. til faktatjek-mediet TjekDet

Med en bevilling på 3,0 mio. kr. vil kulturministeren, SF, Radikale Venstre og Enhedslisten holde hånden under TjekDet i 2022. Det skriver Kulturministeriet.

TjekDet faktatjekker påstande i den offentlige debat og er en frit tilgængelig national portal til blandt andet bekæmpelse af fake news i det danske medie- og informationsmiljø.

”I de kommende medieforhandlinger skal vi drøfte, hvordan vi kan sikre, at vi kan have tillid til, hvad vi hører, ser og læser i en tid, hvor techgiganterne får større magt over den offentlige samtale. En endelig medieaftale falder først på plads i det nye år, og derfor har det været vigtigt for mig og partierne bag at holde hånden under TjekDet i 2022,” udtaler kulturminister Ane Halsboe-Jørgensen.

Midlerne til TjekDet kommer fra reserven på årets kulturelle aktstykke, som består af henholdsvis overskuddet og udbyttet fra Danske Spil og Klasselotteriet.

SENESTE NYT

Flere nyheder