Nyhedsoverblik

data_usage
chevron_left
chevron_right
12:26 17.11.2022 Anna Sol Jørgensen

Politikens medarbejdere genoptager arbejdet

Politikens medarbejdere genoptager arbejdet

Philip Hoepner/APPR/Ritzau Scanpix

Politikens medarbejdere har netop besluttet at genoptage arbejdet.

Det oplyser flere kilder til Journalisten.

Medarbejderne på avisen nedlagde i går eftermiddag arbejdet, efter at ledelsen havde orienteret dem om en kommende fyringsrunde, hvor 10 medarbejdere på tværs af den redaktionelle og kommercielle afdeling skal afskediges.

Arbejdet blev i første omgang nedlagt til i formiddag, hvor der har været et nyt forhandlingsmøde med avisens ledelse. Medarbejderstaben har også overleveret en udtalelse til chefredaktionen, hvor man udtrykker sin ”klare utilfredshed” med ledelsen.

”Politiken har i de seneste år leveret store overskud og høje afkastgrader. Derfor er vi rystede over, at vi i et enkelt år med ekstraordinære omstændigheder bliver mødt med et dekret om omfattende fyringer. Det minder mere om processen i en kapitalfond end i en publicistvirksomhed, som er stolt af sine medarbejdere,” skrev medarbejderne i brevet.

Baggrunden for nedlæggelsen er den fyringsrunde, der blev meldt ud tidligere onsdag, hvor Politikens chefredaktør gav udtryk for, at i omegnen af 10 medarbejdere på tværs af det redaktionelle og kommercielle område skal afskediges.

SENESTE NYT

Flere nyheder