Fremover kan Avisen.dks historier om arbejdsliv også læses på Politikens netavis. »Vi er glade og stolte over vores journalistik, som vi gerne vil profilere over for endnu flere danskere,« siger Rasmus Emborg fra Avisen.dk.
Avisen.dk gik i luften med ny redaktion 1. september sidste år. I dag har avisen 145.000 brugere ifølge FDIM, men nu bliver webavisens historier eksponeret for en langt større læserskare.
Avisen har indgået samarbejde med Politiken.dk, der fremover vil bringe udvalgte historier fra Avisen.dk, der fokuserer på historier om arbejdsliv.
»Vi er glade og stolte over vores journalistik, som vi gerne vil profilere over for endnu flere danskere. Hvis det får flere til at besøge Avisen.dk, skal de være hjerteligt velkommen,« siger Avisen.dk's chefredaktør, Rasmus Emborg, til Journalisten.dk.
Samarbejdet betyder, at nogle af Avisen.dk's artikler fremover kan læses på Politiken.dk. Journalisten beholder sin byline, og der vil være en boks, der henviser til Avisen.dk. På den måde håber Rasmus Emborg, at han både kan profilere sin hjemmeside og forhåbentlig hente flere læsere til siden.
»Som en ny, uafhængig avis, der ikke læner sig op ad andre medier, så vil vi gerne bredt ud med vores journalistik. Det skal styrke kendskabet til avisen og sætte arbejdslivshistorier på dagsordenen,« siger han.
Rasmus Emborg siger, at Politiken.dk har en interessant læsergruppe, som han gerne vil i kontakt med.
Avisen.dk har tidligere lanceret et samarbejde med MetroXpress, mens Politiken har samarbejdsaftaler med blandt andre Financial Times og Epn.
1 Kommentar
Du skal være logget ind med dit DJ-login for at kunne kommentere på artiklen.
En ret interessant udvikling, synes jeg. Hvad mon Politiken satser på at få ud af partnerskabet?
/Kasper