Nyhedsoverblik

data_usage
chevron_left
chevron_right
11:16 17.04.2023 Sebastian Goos

Podimo vil satse på nyheder i Danmark og varsler partnerskab med medier

Podimo vil satse på nyheder i Danmark og varsler partnerskab med medier

Morten Strunge, medstifter og administrerende direktør i Podimo. Thomas Lekfeldt/Ritzau Scanpix

Podcastvirksomheden Podimo vil i højere grad satse på nyheder og journalistik i Danmark. Det fortæller administrerende direktør Morten Strunge i et interview i Berlingske. 

Her fortæller han også, at Podimo allerede er i dialog med danske medier om at indgå et partnerskab, men vil ikke komme ind på, hvilke medier der er tale om:

”Jeg tror ikke, at det ligger så langt ude i fremtiden. Det bliver nok i løbet af det næste års tid,” siger Morten Strunge.

I Spanien har Podimo allerede et lignende samarbejde med medievirksomheden Grupo Prisa, der blandt andet ejer avisen El Pais:

”Vi har ikke de samme ressourcer, som et etableret mediehus har. Hvis vi skulle bygge det op fra bunden, skulle vi ansætte journalister specifikt til det. Derfor giver det god mening at gøre det i partnerskaber med mediehusene,” tilføjer Morten Strunge.

SENESTE NYT

Flere nyheder