De officielle billeder af de nye folketingsmedlemmer får dem til at ligne glamourøse fotomodeller, mener lederen af fotouddannelsen på Danmarks Medie- og Journalisthøjskole. Fotografen bag billederne mener, kritikken er skudt ved siden af.
De officielle billeder af de nye folketingsmedlemmer får dem til at ligne glamourøse fotomodeller, mener lederen af fotouddannelsen på Danmarks Medie- og Journalisthøjskole. Fotografen bag billederne mener, kritikken er skudt ved siden af.
Manipulation. Voksagtig hud, retoucherede rynker og farvekorrigerede øjne. Billederne af de 179 folketingspolitikere på Folketingets hjemmeside er blevet så behandlede, at de ligner modelfotos fra modemagasiner. Sådan lyder det fra Søren Pagter, leder af fotojournalistuddannelsen på Danmarks Medie- og Journalisthøjskole.
Det gælder for eksempel fotografiet af børne- og undervisningsminister Christine Antorini (S).
»Jeg synes, det bliver modelagtigt – for mig ligner det sådan en forside på et dameblad. Huden er voksagtig og nærmest ikkeeksisterende. Det eneste, der træder frem i billedet, er hendes kindben, der er blevet streget op. Meget karakteristisk for modelbilleder,« siger Søren Pagter.
Og sammenlignet med nogle af de andre medlemmer af Folketinget er billedet ifølge Søren Pagter faktisk i “den mere naturlige ende”.
»Man kan se lidt smilerynker ved øjnene, det hjælper en del på udtrykket.«
»Huden er voksagtig og nærmest ikke-eksisterende. Det eneste, der træder frem i billedet, er Christine Antorinis kindben, der er blevet streget op,« siger Søren Pagter. – foto: Steen Brogaard
Det er fotograf Steen Brogaard, der har taget billedet for Folketinget, og han er stolt af billederne.
»Jeg synes, at jeg har fundet mennesket. Glimtet i øjet. Når jeg laver portrætter, prøver jeg at finde noget, jeg kan forholde mig til. Jeg synes, det er gået over al forventning,« siger Steen Brogaard, der blandt andet har været fotograf for Kongehuset i en årrække.
Steen Brogaard mener ikke, man kan kalde billederne “damebladsagtige”. Det eneste, han har gjort, er at ændre ved lys, skygge og farver.
»Der er ikke hevet kindben eller formindsket næser, og der er ikke fjernet eller tilføjet noget,« siger Steen Brogaard, der først og fremmest har arbejdet med lys og skygge under optagelserne – ikke i billedbehandlingen.
»Man kan lave portrætter på mange måder og bruge en standardlyssætning og køre folk igennem hurtigt, så alle ligner hinanden. Sådan arbejder jeg ikke,« siger Steen Brogaard, der mener, at kritikken er skudt ved siden af.
Simon Emil Ammitzbølls gråblå øjne står knivskarpt og spiller fint sammen med hans lyseblå jakkesæt, der står lidt ude af fokus. Og det ser sindssygt godt ud, mener Søren Pagter. »Men man har glemt, hvad disse billeder skal bruges til.« – foto: Steen Brogaard
Teknisk set fejler billederne ingenting. Men de er for unaturlige, glamourøse og opstillede, siger Søren Pagter. Han hæfter sig blandt andet ved, at politikernes øjne i en del tilfælde er meget blå. Men ifølge Steen Brogaard har han faktisk ikke gjort noget ved øjenfarven i billedbehandlingen.
»Det er, fordi jeg arbejder med at belyse deres øjne nedefra ved hjælp af en reflektor.«
Søren Pagter mener, at det største problem for billederne er, at de rammer ved siden af deres formål, nemlig at blive brugt af for eksempel mediernes billedredaktioner.
»Hvilket medie med respekt for sig selv ville downloade dette billede og bringe det? Man kan i hvert fald ikke bruge det til historier med alt for meget kød på. Hvis man skal citere politikerne for en eller anden dybfølt kommentar, kan man jo ikke sætte dette her dybt distancerede foto ved siden af – det kommer til at fremstå komisk,« siger Søren Pagter.
Fotochef på Jyllands-Posten Brian Karmark siger, at det ville være svært at bruge billederne i avisens nyhedsartikler.
»Det er et andet fotografisk sprog end et neutralt portræt. Jeg er vant til at se den slags, blot ikke i denne sammenhæng,« siger han.
»Ja, hold da op. Det ligner lidt noget fra coveret på en Twilight-film. Hun har godt nok blå øjne,« lyder det fra Søren Pagter om billedet af Lotte Rod. Han mener, at det hvide i øjnene er blevet retoucheret: »Ingen mennesker i denne verden har så hvide øjne«, og billedets kontraster er blevet fremhævet. – foto: Steen Brogaard
Steen Brogaard brugte tre uger på at fotografere medlemmerne af Folketinget, og de har selv været med til at pege på det billede, de syntes bedst om. Han forklarer, at alle medlemmer blev sminket af Folketingets egen stylist Pari Khadem, der fik til opgave at gøre så lidt som muligt.
»Mit billede er lidt vildt,« lyder det fra Lotte Rod, der er nyvalgt i Folketinget for de Radikale. Hun gjorde meget ud af at lave sine valgplakater så naturlige som muligt.
»Derfor er det lidt komisk, at jeg har fået et billede i Folketinget, der virker så manipuleret,« siger hun.
For hende er det vigtigt, at billedet er professionelt, men også ligner.
»Billedet skal jo give folk en fornemmelse af, at politikerne er almindelige mennesker, der er nemme at få i tale. Dette her ligner mere et modelfoto, en glasfigur – man risikerer at give folk følelsen af, at politikerne er langt væk.«
Steen Brogaard har tilbudt at vise Journalisten sine råfiler, men han vil ikke offentliggøre dem i bladet af hensyn til sine kunder og sin forretning.
6