Nyhedsoverblik

data_usage
chevron_left
chevron_right
11:30 10.07.2023 Sandra Kaarsgaard

Ny generaldirektør fyrer hele direktionen efter lønskandale

Ny generaldirektør fyrer hele direktionen efter lønskandale

Det er nu mere end tre uger siden historien om de skjulte udbetalinger ti Ryan Tubridy breakede. Cathal Mcnaughton/Reuters/Ritzau Scanpix

Kevin Bakhurst har startet sin første arbejdsdag som generaldirektør i det irske public service-hus RTÉ med at meddele mediets medarbejdere i en e-mail, at han afskediger hele RTÉ’s direktion.

Det skriver blandt andre Irish Times og RTÉ.

Afskedigelserne sker på baggrund af den igangværende sag om skjulte udbetalinger til vært Ryan Tubridy. Sagen har haft en række konsekvenser, blandt andet suspenderingen af tidligere generaldirektør Dee Forbes og Ryan Tubridy selv. Desuden har der været afholdt adskillelige møder og høringer med kultur- og medieminister Catherine Martin, det irske parlaments medieudvalg og det offentlige regnskabsudvalg.

Direktionen bliver erstattet af et midlertidigt ledelsesteam, og i mailen skriver Kevin Bakhurst også, at direktionens lønninger vil blive offentliggjort sammen med de 10 højest betalte værters lønninger i årsrapporten.

Forud for den nye generaldirektørs tiltræden opsagde strategidirektør, Rory Coveney, allerede i går aftes sin stilling – ifølge Irish Times for at gøre plads til en ny ledelse.

SENESTE NYT

Flere nyheder